Παρί Σεν Ζερμέν- Μπαρτσελόνα 1-1: Δεν την… ξαναπάτησαν (βίντεο)

Οι Γάλλοι στην 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη στο 1-4 του πρώτου αγώνα

Την πρόκριση για τους "8" του Champions League πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπαρτσελόνα, αλλά πανηγύρισε αυτή την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης χάρη στο 4-1 του πρώτου αγώνα.

Οι Γάλλοι φοβούμενοι μην πάθουν κάζο παρόμοιο με εκείνο του 2017, όταν και αποκλείστηκαν με 6-1 από τους Καταλανούς, παρ' ότι στο πρώτο ματς είχαν κερδίσει 4-0, μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Μπαμπέ. Ο τελευταίος έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που έφτασε τα 25 γκολ στο Champions League και κατέρριψε το ρεκόρ του Μέσι.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε έξι λεπτά μετά με τον Μέσι και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Αργεντινός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Στο 69’, οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν και πάλι άτυχοι, αφού ο Νάβας έδιωξε τελευταία στιγμή την μπάλα από το σουτ του Μπουσκέτς.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Φλορέντσι (76’ Νταγκμπά), Κουρζαβά, Γκέιγ (59’ Ντανίλο), Παρέδες, Ντράξλερ (59’ Ντι Μαρία), Βεράτι (84’ Ραφίνια), Εμπαπέ, Ικάρντι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (66’ Τρινκάο), Λενγκλέ, Άλμπα, Μινγκέθα (35’ Φίρπο), Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (78’ Μορίμπα), Πέδρι (78’ Πιάνιτς), Μέσι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (78’ Μπρέθγουεϊτ).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):