Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: Ποδαρικό με το δεξί του Μπακασέτα, “διπλό” στο Μπέλφαστ η Εθνική

Η Εθνική έκανε το πρώτο θετικό βήμα στο Nations League και επικράτησε 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ χάρη στο γκολ του Μπακασέτα στο 39ο λεπτό. Καλύτερη η Ελλάδα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, στο πρώτο επίσημο ματς του Πογέτ στον γαλανόλευκο πάγκο.

Η Εθνική έκανε μία πολύ καλή και πειστική εμφάνιση απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία στην πρώτη αγωνιστική του Nations League. Πήρε μεγάλο διπλό με 1-0 στο Μπέλφαστ απέναντι σε έναν βασικό ανταγωνιστική για την κορυφή του ομίλου. Ο Τάσος Μπακασέτας ήταν ο “ήρωας”, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 39ο λεπτό. Έτσι, η Ελλάδα ξεκίνησε με τρίποντο στην εποχή του Γκουστάβο Πογέτ σε επίσημο παιχνίδι.

Η Ελλάδα είχε το πάνω στο χέρι στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε στο 39ο λεπτό να πάρει και το προβάδισμα του παιχνιδιού. Η Βόρεια Ιρλανδία ανέβασε ρυθμό μετά το 55ο λεπτό, η Εθνική όμως άντεξε την πίεση των γηπεδούχων, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και πήρε το τρίποντο.

Κατοχή και έλεγχος στο α’ μέρος

Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι σε σχηματισμό 4-3-3. Ο Ρότα επελέγη από τον Γκουστάβο Πογέτ αντί του Κώτσιρα, ο Μπουχαλάκης, ο Σιώπης και ο Μπουχαλάκης κινούνταν στον άξονα, με τους Μάνταλο, Λημνιό στα επιθετικά άκρα και τον Γιακουμάκη στην κορυφή.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Βόρεια Ιρλανδία πίεζε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να δημιουργήσει προβλήματα στην Εθνική. Σταδιακά οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ έπαιρναν την κατοχή της μπάλας. Προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν από πίσω και να καθορίσουν τον ρυθμό του αγώνα.

Η Ελλάδα δεν απειλούνταν στο πρώτο μέρος, όμως δύσκολα δημιουργούσε. Η πρώτη καλή στιγμής της Εθνικής κατεγράφη στο 22ο λεπτό. Ο Μπακασέτας έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Γιακουμάκης πάτησε δυνατά, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν έδωσε κατεύθυνση στην μπάλα όπως θα ήθελε. Έτσι μπλόκαρε ο Πίκοκ Φάρελ.

Ο Μπακασέτας έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα

Η Ελλάδα συνέχιζε να έχει την κατοχή και να κυκλοφορεί την μπάλα. Ως εκ τούτου ήταν λογικό πως θα έβρισκε και την στιγμή της να σκοράρει. Πράγματι το πέτυχε στο 39ο λεπτό. Ο Λημνιός κουβάλησε ωραία την μπάλα από τα δεξιά, την έσπασε στον άξονα στον Μπακασέτα, ο οποίος είχε χώρο. Έκανε το σουτ με το δεξί στα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Εθνική επιβεβαίωνε την υπεροχή της στο πρώτο μέρος και είχε μάλιστα και ακόμη μία καλή στιγμή πριν απ’ το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Τσιμίκας έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην κόντρα. Καθυστέρησε, έδωσε στον Μπακασέτα και εκείνος με τη σειρά του στον Ρότα, ο οποίος με σουτ από τα δεξιά της περιοχής ήταν άστοχος στο 45+1′.

Η Ελλάδα άντεξε έως το φινάλε για το διπλό

Η Εθνική μπήκε στο β’ μέρος, όπως τελείωσε το πρώτο. Έλεγχε τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, στο 62ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Μετά από ωραία σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά, που για λίγο ο Γιακουμάκης δεν βρήκε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Σταδιακά και μετά το 55′ οι γηπεδούχοι κρατούσαν περισσότερο. Προσπαθούσαν να βάλουν πίεση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και να πατήσουν στην περιοχή. Από την άλλη, οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ αναζητούσαν επιλογές στην κόντρα επίθεση.

Η Ελλάδα παρουσίαζε σημάδια κόπωσης. Αυτό φάνηκε και από λάθος στο 67ο λεπτό στην καρδιά της άμυνας, όμως το σουτ του ΜακΓκιν στην κίνηση δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο. Ο Πογέτ προσπάθησε να φρεσκάρει την ενδεκάδα και να δώσει μία πιο ανασταλτική κατεύθυνση. Έτσι, αντικατέστησε τον Λημνιό με τον Χατζηγιοβάνη, τον Γιακουμάκη με τον Παυλίδη και τον Μπακασέτα με τον Κουρμπέλη.

Η ομάδα του Πογέτ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε έναν πιο γρήγορο ρυθμό, ο οποίος βόλευε τους Βορειοϊρλανδούς που ήθελαν να πιέσουν. Ο Ουρουγουανός έκανε ακόμη πιο αμυντική την Εθνική με τον Τζαβέλλα να περνάει στη θέση του Σιώπη. Η Ελλάδα έκανε ακόμη μία αλλαγή με το ντεμπούτο του Μπάλντοκ να είναι γεγονός. Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα η Εθνική άντεξε και πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό.

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (62′ ΜακΓκίν), Έβανς, Μπαλάρντ, Λέιν (78′ Χιούμ), ΜακΝέρ, Ντέιβις, Σαβίλ (79′ Τσαρλς), ΜακΚάν, Λέιβρι (62′ Λάφερτι), Γουάιτ (71′ Τσαρλς)

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρότα (90+2′ Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Σιώπης (82′ Τζαβέλας), Μπακασέτας (69′ Κουρμπέλης), Μπουχαλάκης, Λημνιός (69′ Παυλίδης), Μάνταλος, Γιακουμάκης (69′ Χατζηγιοβάνης)