Βόλος – ΟΦΗ 2-0 : Προβάδισμα πρόκρισης

Με το ένα πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται πλέον ο Βόλος. Το 2-0 απέναντι στον ΟΦΗ που διαμορφώθηκε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, θα στείλει τους Βολιώτες στη ρεβάνς του Ηρακλείου με πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Στο αντίστοιχο ματς του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ είχε κάνει… πάρτι στο Βόλο, επικρατώντας με 4-1 στο «Πανθεσσαλικό». Τούτη τη φορά οι Θεσσαλοί πήραν το… αίμα τους πίσω, χάρις στα γκολ των Νίκολας Μαρτίνες (52΄) και Μήτογλου (85΄).

Η ομάδα της Κρήτης έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο 45λεπτο και ήταν εκείνη που έφτασε και πιο κοντά στο γκολ με τις ευκαιρίες του Στάρτζεον στο 10΄ (μπλόκαρε ο Γκαραβέλης) και στο 44΄ (σουτ ελάχιστα άουτ).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 47΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Γκρίλο έπειτα από κόρνερ του Μπαρτόλο, «έγλυψε» το δεξί δοκάρι.

Στο 52΄, από άτσαλο διώξιμο του Ουές, ο Μπαριέντος έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή στο Νίκολας Μαρτίνες, ο οποίος «άδειασε» με περιστροφή τον Στάικο και με δυνατό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Σωτηρίου.

Η μεγάλη πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε (ξανά) στα τελευταία λεπτά. Στο 85΄, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νίνη -που μόλις είχε μπει στο ματς- η μπάλα ακούμπησε στο πόδι του Μπαλογιάννη, βρήκε στο δοκάρι, μπερδεύοντας τους Βαφέα και Σωτηρίου κι ο Μήτογλου με κοντινή προβολή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στους Βολιώτες για την πρόκριση.

ΒΟΛΟΣ (Α. Λόπεθ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66΄ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46΄ Μπαρτόλο), Σάντος (84΄ Κιάκος), Μπαριέντος (84΄ Νίνης), Μαρτίνες (74΄ Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Ουές (63΄ Μπαλογιάννης), Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Νέιρα, Στάρτζεον (81΄ Τσιλιανίδης), Στάικος, Κοροβέσης (63΄ Λυμπεράκης), Σαρδινέρο (63΄ Σολίς), Γρίβας.