MESSINIA PLUS

Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Ακάθεκτος για τα πλέι οφ

Με μια επιβλητική εμφάνιση στο Βόλο (0-1), ο Αστέρας έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και εξασφάλισε – σε μεγάλο βαθμό – την παρουσία του στην εξάδα

Το «τρένο» του Αστέρα Τρίπολης πέρασε και από τον Βόλο. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επικράτησε 1-0 του ΝΠΣ στο Πανθεσσαλικό και είναι πλέον έντεκα βαθμούς μπροστά από τον Ατρόμητο που είναι στην έβδομη θέση και για να μείνει εκτός εξάδας θα πρέπει να αυτοκτονήσει.

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, απείλησαν μόλις στο 2΄ με άστοχο σουτ του Φερνάντεθ και τελικά έφτασαν στο γκολ στο 28΄, με κεφαλιά του ίδιου παίκτη, μετά από σέντρα του Άλβαρες.

Ο Άνχελ Λόπεθ προσπάθησε να αλλάξει την κακή εικόνα της ομάδας του με δύο αλλαγές πριν τελειώσει το ημίχρονο και είδε τον Δουβίκα να πλησιάζει την ισοφάριση στο 41΄, όταν ο νεαρός φορ ξεμαρκαρίστηκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή, αλλά αστόχησε στην τελική προσπάθεια.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπαράλες να χάνει μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, καθώς αστόχησε σε τετ-α-τετ. Οι Αρκάδες δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς και προς το τέλος έδωσαν χώρους στον Βόλο, που όμως δεν μπόρεσε να τους αξιοποιήσει.

Οι φιλοξενούμενοι στο 83΄ πέτυχαν γκολ με τον Λεό Τιλίκα, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ του Φερνάντεθ στο ξεκίνημα της φάσης, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με την οποία «σφραγίζουν» τη θέση στα πλέι-οφ και θα διεκδικήσουν μία θέση στην Ευρώπη.

ΒΟΛΟΣ (Λόπεθ): Κλέιμαν – Σάντσες, Γκρίλο (38’ Μίλοκ), Μήτογλου, Φεράρι – Ριένστρα, Τσοκάνης (86′ Κολόμπο) – Μαρτίνες (75′ Κρητικός), Νίνης (39’ Περέα), Μπαρτόλο – Δουβίκας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής – Γκαρσία (91′ Κώτσιρας), Καστάνο, Σουάρεθ, Άλβαρες – Βαλιέντε, Μουνάφο (68′ Ιγκλέσιας) – Σίτο (68′ Τιλίκα), Λουίς Φερνάντεθ (90′ Πασαλίδης), Κρέσπι (80′ Ριέρα) – Μπαράλες