Βασίλισσες της Ευρώπης!

Πρωταθλητής Ευρώπης στο πόλο γυναικών ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Απόλυτος κυρίαρχος του ευρωπαϊκού γυναικείου πόλο ο Ολυμπιακός, κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά (και τρίτη συνολικά στην ιστορία του) τη Euroleague. Στο κατάμεστο κολυμβητήριο “Πέτρος Καπαγέρωφ” του Πειραιά, οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν 11-7 της Σαμπαντέλ και πρόσθεσαν στην τροπαιοθήκη του συλλόγου ακόμη έναν σπουδαίο τίτλο.

Ο Ολυμπιακός έγινε πλέον η ελληνική ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στη Euroleague, αφήνοντας πίσω του τις Γλυφάδα και Βουλιαγμένη, ενώ μαζί με τις ολλανδικές Ντονκ Γκούντα και Νιρέους Τσαάνταμ βρίσκεται στην τρίτη θέση της λίστας με τους πολυνίκεις συλλόγους, πίσω από τη σημερινή του αντίπαλο Σαμπαντέλ (5) και την ιταλική Οριζόντε Κατάνια (8).

Είναι νόμος στον αθλητισμό, ότι το φαβορί πρέπει να ξεκινά με στόχο να επιβάλει την κυριαρχία του και να μην αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο να ελπίζει. Αυτό ακριβώς έκανε στον τελικό ο Ολυμπιακός, που έδειξε από το πρώτο λεπτό ότι δεν είχε καμία διάθεση να παραδώσει τα «σκήπτρα».

Με άμυνα για σεμινάριο, που δεν άφησε χώρο στα δύο αστέρια της Σαμπαντέλ, Φόρθα και Στέφενς, και πληθώρα λύσεων στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 3-0 και 4-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, παρότι μάλιστα έχασαν και πέναλτι (άουτ) με τη Βάσω Πλευρίτου.

Είναι χαρατηριστικό ότι οι παίκτριες του Αλεξάνταρ Τσίριτς έβγαλαν τρία μπλοκ σε αντίπαλα σουτ στην πρώτη περίοδο, ενώ η Χρυσή Διαμαντοπούλου ξεκίνησε με 4/4 αποκρούσεις, πριν νικηθεί από κοντινό σουτ της Στέφενς σε παίκτρια παραπάνω.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» επιθετικά (άλλωστε κανείς δεν περίμενε τη Σαμπαντέλ να παραδοθεί χωρίς μάχη), αλλά η υποδειγματική αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψε στις Ισπανίδες να μειώσουν τη διαφορά.

Το παιχνίδι σταδιακά έγινε πολύ δυνατό, οι διαιτητές χρέωσαν δυσανάλογα πολλές ποινές στην ελληνική ομάδα και η Σαμπαντέλ μείωσε σε 6-4. Είχε μάλιστα την ευκαιρία να πλησιάσει στο γκολ, αλλά η Σταματοπούλου, που πέρασε στο β΄ ημίχρονο αντί της Διαμαντοπούλου (προφανώς αυτό είχε προαποφασίσει ο Τσίριτς, καθώς αγωνιστικά δεν υπήρχε κανένας λόγος για αλλαγή τερματοφύλακα) έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ της Σόχι σε παίκτρια παραπάνω. Αμέσως μετά οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν αποβολή και η Μαργαρίτα Πλευρίτου με ένα πανέξυπνο σουτ αποκατέστησε το +3.

Η Σαμπαντέλ πλησίασε για τελευταία φορά στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου, όταν η Μάγκι Στέφενς μείωσε σε 8-6, όμως εκεί «μίλησαν» οι άλλες δύο αδελφές Πλευρίτου: κλέψιμο και γκολ η Ελευθερία, άψογη εκτέλεση στον παραπάνω η Βάσω, το σκορ στο 10-6 ακριβώς πέντε λεπτά πριν τη λήξη και το πάρτι είχε πια αρχίσει… Η αναζήτηση για την ομάδα που θα «εκθρονίσει» τον Ολυμπιακό από την κορυφή, θα συνεχιστεί με το καλό από τη νέα χρονιά.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-1, 1-1, 3-3, 3-2

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρτινέλι (Ελβετία)- Ράκοβιτς (Σερβία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Βασιλική Πλευρίτου 1-0 (7.19), Ελευθεριάδου 2-0 (3.42, παίκτης παραπάνω), Ελευθερία Πλευρίτου 3-0 (2.19), Στέφενς 3-1  (00.55, παίκτης παραπάνω), Κρίστμας 4-1 (00.37).

Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ : Μυριοκεφαλιτάκη 5-1 (3.51), , Φαν ντερ Σλοτ 5-2 (3.24).

Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ : Χάμες 5-3 (4.54, παίκτης παραπάνω), Μυριοκεφαλιτάκη 6-3 (4.25, παίκτης παραπάνω), Πέρεθ Βίβας 6-4 (4.03, παίκτης παραπάνω),  Μαργαρίτα Πλευρίτου 7-4 (2.17), Φόρκα Αρίθα 7-5 (1.52), Ελευθεριάδου 8-5 (1.01, πέναλτι).

Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Στέφενς 8-6 (07.07, παίκτης παραπάνω), Ελευθερία Πλευρίτου 9-6 (5.58), Βασιλική Πλευρίτου 10-6 (2.35), Μυριοκεφαλιτάκη 11-6 (2.35), Γκονζάλεθ Λόπεθ  11-7 (00.36)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ράνεϊ, Βασιλική Πλευρίτου 2, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ (Νταβίντ Πάλμα): Έστερ Ράμος, Ορτίθ Ρέγες, Χάμες 1, Φαν ντερ Σλοτ 1, Σεράνο Βαλβέρδε, Στέφενς 2, Σόχι, Γκαρσία, Φόρκα Αρίθα 1, Εγκενς, Πέρεθ Βίβας 1, Γκονζάλεθ Λόπεθ 1, Καράσκο.