UEFA Super Cup: Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ Μαδρίτης – Κέρδισε εύκολα (2-0) την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Ελσίνκι (βίντεο)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 2-0 την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Super Cup.

Τα γκολ για τους Ισπανούς, που κατέκτησαν το 5ο Super Cup της ιστορίας τους, πέτυχαν οι Αλάμπα και Μπενζεμά.

Δεν αιφνιδιάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά από τον ενθουσιασμό των Γερμανών, οι οποίοι απείλησαν με τον Καμάντα.

Σταδιακά ισορρόπησαν, έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ροντρίγκο, πριν ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αλάμπα.

Καθάρισε ο Μπενζεμά

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Φρανκφούρτης δεν μπόρεσε να καταστεί απειλητική για την εστία του Κουρτουά και στο 65ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0 για την ομάδα του Αντσελότι.

Στα λεπτά που απέμειναν πιο απειλητική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έψαχνε ένα τρίτο γκολ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, με την Άιντραχτ να μην μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους για να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς.

Ως εκ τούτου το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τους Ισπανούς να κατακτούν το 5ο Super Cup της ιστορίας της.

UEFA Super Cup: Ρεάλ Μαδρίτης-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (85′ Ρούντιγκερ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (67′ Ροντρίγκο), Κρόος (85′ Τσουαμενί), Κασεμίρο, Βαλβέρδε (76′ Καμαβινγκά), Βινίσιους (85′ Θεμπάγιος) και Μπενζεμά

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γκλάσνερ): Τραπ, Τουρέ (70′ Αλάριο), Τούτα, Εντικά, Σόου, Ρόντε (58′ Γκέτσε), Κνάουφ, Λένζ, Καμάντα, Λίντστρεμ (58′ Μουανί) και Μπορέ.