Τσιλιβή- Διαβολίτσι 2-1: Ήττα με ανατροπή για τους πρωταθλητές Μεσσηνίας (φωτο)

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ, ο ΑΟ Διαβολιτσίου γνώρισε την ήττα με 2-1 απο το Τσιλιβή για την 6η αγωνιστική στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με τπν Παναργειακό που πήρε βαθμός στη Βάρδα.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας προηγήθηκαν με πέναλτι που κέρδισε ο Βιγιαφάνε στο 30’ και εκτέλεσε ο ίδιος για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη είχε τις απαντήσεις και με τέρματα των Λιβέρη και Βερνάρδου (πέναλτι) πήρε το τρίποντο και έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες καθώς στο 85’ ο Βενάρδος είδε απευθείας κόκκινη για χτύπημα στον Καλογερόπουλο ενώ στις καθυστερήσεις δέχτηκε δεύτερη κίτρινη ο Λιβέρης.

Το φιλμ του αγώνα απο το ioniansports:

24′ Ωραία κάθετη μπαλιά του Λιβέρη για το Βερνάρδο που θα προσπαθήσει να βγει απέναντι στον Καλογερόπουλο αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων θα βγει έγκαιρα και θα μπλοκάρει.

28′ Πολύ καλή στιγμή για το Τσιλιβή με τον Αμαραντίδη να προσπαθεί να κάνει το ανάποδο “ψαλίδι” από την σέντρα του Μπατσή χωρίς αποτέλεσμα. Στην συνέχεια ο Λιβέρης θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά να σουτάρει ολομόναχος αλλά θα βγάλει στον Ελέζι που θα σουτάρει άουτ.

29′ Ευκαιρία για το Διαβολίτσι μετά τη μπαλιά του Βιγιαφάνιε και το σουτ του Γεωργιόπουλου που θα φύγει μόλις άουτ.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με το Κυριαζόπουλο να βγαίνει εξ’ επαφής με το Χαρακτινό αλλά τον γκολκίπερ του Τσιλιβή να διώχνει σωτήρια.

32′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το Διαβολίτσι. Ο δαιτητής Καλαμάρης θα δώσει την εσχάτη των ποινών για κράτημα του Ιγκνάτ στον Βιγιαφάνιε. Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, κίτρινη κάρτα στο Ρουμάνο στόπερ. Με γυμνό μάτι δε φαίνεται να υπάρχει κάτι αντικανονικό στη φάση.

33′ 0-1 ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Ο Βιγιαφάνιε θα εκτελέσει σωστά και θα στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαρακτινού που έπεσε σωστά χωρίς ωστόσο να αποτρέψει το μοιραίο.

40′ Καλή προσπάθεια του Βιγιαφάνιε που βγαίνει στην αντεπίθεση με αντίπαλο τον Ιγκνάτ αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει ψηλά άουτ.

43′ Βερνάρδος και Λιβέρης φεύγουν επικίνδυνα στην αντεπίθεση ο Λιβέρης θα σουτάρει στα σώματα από πλεονεκτική θέση.

44′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Υψηλός θα πάρει τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και θα σουτάρει δυνατά για να φύγει μόλις άουτ η μπάλα. Καλή ευκαιρία για τους κόκκινους.

46′ Φάση διαρκείας για το Τσιλιβή με Μούστα και Γεωργίου και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

48′ ΓΚΟΛ ΤΣΙΛΙΒΗ 1-1: Ο Βερνάρδος θα φύγει σαν “βέλος” στην αντεπίθεση και θα βγάλει υπέροχη πάσα στον Λιβέρη που δε θα έχει κανέναν πρόβλημα να νικήσει στο τετ-α-τετ με τον Καλογερόπουλο.

61′ Εκτέλεση κόρνερ του Υψηλού, ο Αμαραντίδης θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

65’ Πέναλτι για τι Τσιλιβή, με το Λιβέρη να γυρίζει τη μπάλα και τον Σεντεμέντε να τη βρίσκει με το χέρι πέφτοντας.

66′ ΓΚΟΛ ΤΣΙΛΙΒΗ 2-1: Ο Βερνάρδος θα εκτελέσει εύστοχα το πέναλτι παρά την προσπάθεια του Καλογερόπουλου, βάζοντας “φωτιά ” στην κερκίδα. Είναι το 5ο γκολ του νεαρού άσσου στο φετινό πρωτάθλημα.

69′ Καλό σουτ του Βιγιαφάνιε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Χαρακτινού.

72′ Καλή φάση για το Διαβολίτσι με τον Βιγιαφάνιε να εκτελεί και τον Σεντεμέντε να παίρνει την κεφαλιά που θα καταλήξει άουτ.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με την εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιε να πηγαίνει στη γωνία του Χαρακτινού που θα διώξει σωτήρια, στην συνέχεια ο Τζανετέας θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Α.Ο.Τσιλιβή (Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Μπατσής, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Ιγκνάτ, Υψηλός, Γεωργίου, Αμαραντίδης, Μανωλακάκης, Βερνάρδος.

Α.Ο. Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, Αθανασόπουλος, Πιτσιλής, Βιγιαφάνε, Κυριαζόπουλος.