Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση στους «16» για Ρεάλ και Γκλάντμπαχ, εκτός Ευρώπης η Ίντερ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ και πήρε την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι του Ζινεντίν Ζιντάν άνοιξαν το σκορ στο 9’ με κεφαλιά του Μπενζεμά, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 25’, με τον Πλεά να βγαίνει απέναντι από τον Κουρτουά αλλά να πλασάρει άουτ.

Στο 32’ ο Μπενζεμά και πάλι με κεφαλιά έγραψε το 2-0, με την Ρεάλ να έχει δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γκλάντμπαχ παρά την ήττα κατάφερε να τερματίσει στη 2η θέση, αφού στο «Μεάτσα», Ίντερ και Σαχτάρ Ντόνετσκ «αυτοκτόνησαν» μένοντας στο 0-0. Όποια έπαιρνε τη νίκη θα έπαιρνε και τη δεύτερη θέση, αλλά με την ισοπαλία η Σαχτάρ έμεινε στην 3η θέση και η Ίντερ που είχε δοκάρι στο 7’ με τον Μαρτίνες στην 4η και εκτός Ευρώπης.

Στον πρώτο όμιλο, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε όρεξη για εκπλήξεις και νίκησε 2-0 στην Αυστρία τη Σάλτσμπουργκ. Το γκολ άνοιξε στο 39′ o Eρμόσο με ωραία γυριστή κεφαλιά και στο 86′ ο Καράσκο έδιωξε το άγχος για το 0-2.

Στη Γερμανία η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπάγερν έκλεισε με νίκη 2-0 τους ομίλους κόντρα στη Λοκομοτίβ Μόσχας. Ο Σούλε στο 63′ άνοιξε το σκορ και ο Τσούπο – Μότινγκ στο 80′ έγραψε το τελικό 2-0.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού η Μάντσεστερ Σίτι δεν χαρίστηκε στη Μαρσέιγ την οποία νίκησε με 3-0. Ο Φεράν Τόρες στο 48′ έκανε το 1-0 και ο Αγουέρο στο 77′ το 2-0 για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Στέρλινγκ να γράψει το τελικό σκορ.

Στα ματς του Δ’ ομίλου που είχαν προηγηθεί η Αταλάντα πέταξε έξω τον Άγιαξ με νίκη 1-0, ενώ Μίντιλαντ και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 1-1.