Τσάμπιονς Λιγκ: Η Ατλέτικο 1-0 την Λίβερπουλ, η Ντόρτμουντ 2-1 την Παρί (βίντεο)

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ντόρτμουντ ήταν οι νικητές στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Λίβερπουλ στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ εν όψει της ρεβάνς στο «Άνφιλντ» στις 11 Μαρτίου.

Οι «ροχιμπλάνκος» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4’, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στον Φαμπίνιο και στρώθηκε στον Σαούλ Νίγκεθ, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα του Άλισον. Στη συνέχεια είχαμε το γνωστό παιχνίδι της Ατλέτικο όταν παίρνει νωρίς το προβάδισμα, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία της, με την Λίβερπουλ να μην μπορεί να βγάλει φάσεις και το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Με το παιδί-θαύμα, Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει και πάλι τα μαγικά του και να πετυχαίνει και τα δύο γκολ, η Ντόρτμουντ πήρε σπουδαία νίκη 2-1 εντός έδρας επί της Παρί Σεν Ζερμέν και απέκτησε μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο Παρίσι στις 11 Μαρτίου.

Οι Βεστφαλοί πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και στο 27’ είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, με τον Σάντσο να επιχειρεί το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Κέιλορ Νάβας να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η Παρί φάνηκε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 66’, με τον Εμπαπέ να σουτάρει και τον Μπούρκι να διώχνει με το πόδι. Τρία λεπτά αργότερα (69’), η Ντόρτμουντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σουτ του Γκερέιρο, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Χάαλαντ, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα του Νάβας για το 1-0.

Η Παρί έφτασε στην ισοφάριση στο 75’, όταν ο Εμπαπέ μπήκε από δεξιά στην περιοχή της Ντόρτμουντ και γύρισε τη μπάλα στον Νεϊμάρ, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Η απάντηση όμως των Βεστφαλών ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα (77’), ο τρομερός Έρλινγκ Χάαλαντ με εντυπωσιακό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η Παρί άγγιξε εκ νέου την ισοφάριση στο 81’, με τον Νεϊμάρ να έχει σουτ στο δοκάρι της εστίας του Μπούρκι και το 2-1 να παραμένει.