Τους κάνει… πλάκα η Μπάγερν: Τρία γκολ σε έξι λεπτά με παίκτη λιγότερο (βίντεο)

Οι Βαυαροί δεν έχουν αντίπαλο ακόμη κι όταν παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις απέναντι στη Στουτγκάρδη, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 13' λόγω αποβολής του Αλφόνσο Ντέιβις με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή πάτησε τον Έντο στον αστράγαλο και θεωρητικά θα είχε δύσκολο έργο. Επειδή όμως οι Βαυαροί δεν… χαμπαριάζουν από τέτοια, πέτυχαν τρία γκολ από το 18' μέχρι το 26' και έδωσαν τέλος στη σεμνή τελετή αποδεικνύοντας ότι είναι ακαταμάχητοι.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με προβολή του Λεβαντόφσκι, στο 22’ ο Σερζ Γκνάμπρι έγραψε το 2-0 έπειτα από μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ενώ ένα λεπτό αργότερα (23’) ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε το 2-0. Ο Πολωνός επιθετικός στο 39’ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του για το 4-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Ντόρτμουντ αυτοκτόνησε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κολωνία που ερχόταν από τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία στα πέντε τελευταία της ματς, μένοντας στο 2-2 και στο -4 από την τετράδα. Οι Βεστφαλοί που βλέπουν την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο, ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, αφού μόλις στο 3’ προηγήθηκαν με σουτ του Χάαλαντ.

Από εκεί και πέρα όμως ήταν πολύ κακοί και στο 35’ η Κολωνία που βρέθηκε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Ντούντα. Η Ντόρτμουντ συνέχισε να μην υπάρχει στο γήπεδο και στην επανάληψη και στο 65’ οι γηπεδούχοι με σουτ του Γιάκομπς γύρισαν το ματς σε 2-1.

Οι Βεστφαλοί άγγιξαν την ισοφάριση στο 80’, με τον Χάαλαντ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, ο οποίος στο 90’ με προβολή πέτυχε το τελικό 2-2.

Η Βόλφσμπουργκ πέρασε με 2-1 (9’ αυτ. Σάρτζεντ, 42’ Βέγκχορστ / 45’ Μόβαλντ) από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης και παρέμεινε στην 3η θέση και στο +8 από την 5η Ντόρτμουντ, ενώ η Άιντραχτ διέλυσε 5-2 (2’, 41’ Αντρέ Σίλβα, 35’ αυτ. Άντριτς, 39’ Κόστιτς, 92’ Τσούμπερ / 7’, 45’+3’ Κρούζε) την Ουνιόν Βερολίνου στην Φρανκφούρτη και άνοιξε τη διαφορά της από την 5η Ντόρτμουντ στους τέσσερις βαθμούς.