Τουρνουά “Γ. Μπουσούνης”: Ήττα στο τάι μπρέικ η Καλαμάτα 80- Πρώτος και φέτος ο Παναθηναϊκός

Οι “λύκοι” παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί με Αριστοτέλη – Ο πρωταθλητής ΠΑΟ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και απέναντι στον Μίλωνα και ήταν ο νικητής του τουρνουά στην Παραλία

Με ήττα στο τάι μπρέικ απο τον Αριστοτέλη Σκύδρας ολοκλήρωσε η Καλαμάτα 80 την παρουσία της στο 6ο τουρνουά “Γ. Μπουσούνης” που βρήκε νικητή και φέτος τον Παναθηναϊκό, στο κλειστό της Παραλίας.

Οι “λύκοι” έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι σε ομάδες της Volley league και ειδικά στο σημερινό ματς, γνώρισαν την ήττα (3-2) στις λεπτομέρειες.

Ο Αριστοτέλης πήρε το πρώτο σετ με 25-20 αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (15-9, 17-12, 18-14), αλλά οι “λύκοι” επέστρεψαν στο ματς κατακτώντας τα δυο επόμενα σετ με 26-24 και 25-20.

Ο Αριστοτέλης αντέδρασε, ισοφάρισε σε 2-2 (25-15) και στο ται μπρέικ φάνηκε περισσότερο και απο το 12-12 πήρε τη νίκη με 15-12.

Καλαμάτα 80 (Παν. Ντάκουρης): Μαντέκας, Σκαρτσίλης, Κανελλόπουλος, Αραπάκης, Βιέιτο, Δαλακούρας, Λυκουρέσης, Μπεζάτης, Στάμος (λ), Μπιρμπίλης, Ξεροβασίλας, Οκάμπο, Χριστόφας. Βαγγ. Ντάκουρης (λ), Μπλάουελ

ml-volley-tournament-bousounis-panathinaikos-08-20221002

ml-volley-tournament-bousounis-panathinaikos-07-20221002

Πρωτιά του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για ακόμη μια χρονιά το τουρνουά «Γ. Μπουσούνης» καθώς στο φινάλε νίκησαν 3-1 σετ τον Μίλωνα σε ματς που είχε τον χαρακτήρα τελικού.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς έστω και ανεπίσημο, δείχνοντας καλά στοιχεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε δυνατά και παρά την αντίσταση του Μίλωνα στο 21-19 κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με το «τριφύλλι» να μένει από την αρχή πίσω στο σκορ και να μη μπορεί να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Οι αθλητές του Ανδρεόπουλου επανήλθαν γρήγορα και με σοβαρότητα κατέκτησαν το τρίτο σετ κάνοντας το 2-1 κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Με την ίδια αγωνιστικότητα συνέχισαν και στο τέταρτο σετ και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους, «καθάρισαν» το ματς.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κόβαρ με 19, ενώ ακολούθησαν ο Ερνάντεζ με 14 και ο Φράγκος με 12.