Θύελλα Χαρακοπιού- Πανθουριακός 0-1: Στους “8” του Κυπέλλου με Αθανασόπουλο

Με τον συνήθη “ύποπτο” Βασίλη Aθανασόπουλο να βρίσκει ένα ακόμη παιχνίδι δίχτυα, ο Πανθουριακός επικράτησε 1-0 της Θύελλας Χαρακοπιού στην Κορώνη και πήρε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Μεσσηνίας όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Το ματς ήταν κακό, με πολλές διακοπές και χωρίς ρυθμό σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο που δύσκολα θα μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Θουρίας κυριάρχησε και έχασε σωρεία ευκαιριών για να “ξεκλειδώσει” τελικά την άμυνα της Θύελλας στον 52ο λεπτό με τον Αθανασόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Ποτηριάδη, ο οποίος κατέβασε ρολά και κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε, ενώ εκφράζουν σοβαρά παράπονα για την διαιτησία διαμαρτυρόμενοι για δύο ακυρωθέντα γκολ σε ισάριθμες υποδείξεις οφσάιντ, η πρώτη του Γιαννακόπουλου στο 20ο λεπτό και η δεύτερη του Αρβανίτη στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής: Πλακογιάννης Δ., βοηθοί: Αράπης Ε., Ταβουλαρέας Δ.

Θύελλα Χαρακοπιού (Βασίλης Μπλέτσας): Ποτηριάδης, Π. Π. Βασιλογιαννακόπουλος (82′ Σκόθος), Π. Α. Βασιλογιαννακόπουλος (65′ Ορφανός), Στασινόπουλος, Μαρκάκης, Κουτσολίας, Σκαφιδάς, Κυριακάκης, Κωνσταντακόπουλος, Αντωνίου, Δέμπι.

Πανθουριακός (Γιώργος Καλόμαλος): Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γιαννακόπουλος, Βασιλόπουλος, Γεωργιόπουλος, Αθανασόπουλος, Κουρούπης (85′ Μιχαλέας), Φαββατάς (46′ Αρβανίτης).

Τα ζευγάρια στα προημιτελικά

Στα προημιτελικά ο Πανθουριακός θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Αναλυτικά τα ζευγάρια έχουν ως εξής:

Απόλλων Καλαμάτας – Πανθουριακός

ΠΑΣ Ράχη – Ολυμπιακός Ανάληψης

Πάμισος Μεσσήνης – Τέλος Άγρας

Κυπαρισσία – ΑΕ Μάνης

Τα πρώτα παιχνίδια θα γίνουν στις 15 Δεκεμβρίου (15:00) και οι επαναληπτικοί στις 22 Ιανουαρίου 2022 (14:30) εκτός από το  Ολυμπιακός Ανάληψης- Ράχη που θα γίνει στις 26/1.