Θριαμβευτής στη Λιόν ο Τσιτσιπάς

Η Γαλλία φαίνεται πως… πηγαίνει πολύ στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος μετά το τουρνουά του Μόντε Κάρλο κατάκτησε κι εκείνο της Λιόν, κάνοντας δύο τους τίτλους του εντός του 2021.

Το Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε στον τελικό τον Βρετανό Κάμερον Νόρι (Νο 49) ύστερα από μόλις 70 λεπτά στα δύο σετ, που είχαν το ίδιο σκορ: 6-3.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πανηγύρισε με αυτό τον τρόπο το συνολικά έβδομο τρόπαιο στην καριέρα του και πήρε μιας πρώτης τάξης ώθηση ενόψει του επικείμενου Roland Garros.

Ταυτόχρονα, με τη νίκη του ο Τσιτσιπάς μείωσε τη διαφορά κάτω από τους 1.000 βαθμούς από τον Ντομινίκ Τιμ στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ παραμένει επικεφαλής στην ειδική βαθμολογία, στο δρόμο προς το Τορίνο.

Ο 22χρονος αθλητής σημείωσε την 33η νίκη σε 41 αγώνες στη φετινή περίοδο, έχοντας για βασικό όπλο το άρτιο παιχνίδι του στις γραμμές, ενώ αυτή τη φορά είχε και αποδοτικό σερβίς.

Ένα κάκιστο σέρβις γκέιμ του Νόρι (δύο διπλά λάθη κι ένα οικτρό σμας) επέτρεψε στον αντίπαλό του να κάνει το μοναδικό μπρέικ στο πρώτο σετ και να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του.

Στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς ανέβασε ακόμα περισσότερο τα ποσοστά του στους κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς φτάνοντας στο απίθανο 93% (13/14), ενώ εκμεταλλεύτηκε ξανά «επαγγελματικά» το μοναδικό κακό σέρβις-γκέιμ του Νόρι στο σετ, κάνοντας το 4-3 υπέρ του.

Αυτό ήταν το κομβικό σημείο, καθώς ύστερα η ψυχολογία του αντιπάλου του βυθίστηκε στα… τάρταρα. Ο Βρετανός κατέρρευσε αγωνιστικά, ο Tsitsifast έφτασε στο 5-3 στο δικό του σερβίς και ακολούθως έκανε νέο μπρέικ, φτάνοντας στο τελικό 2-0.