Θάντερ – Μπακς 114-109 : Ο «τριπλός» Γιάννης δεν έφτανε στους Μπακς…

Σε ένα ακόμη φετινό παιχνίδι, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε μόνος του για το Μιλγουόκι. Ο Έλληνας MVP έκανε triple double, με τα ελάφια όμως να γνωρίζουν την ήττα από τους Θάντερ μς 114-109.

Στις τελευταίες αναμετρήσεις, οι Μπακς δε δείχνουν σε καθόλου καλή κατάσταση, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν στην Οκλαχόμα την 3η συνεχόμενη ήττα τους. Το ρεκόρ τους έπεσε στο 16-11, ενώ από την άλλη οι Θάντερ έφτασαν στην 11η νίκη τους την εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Αντετοκούνμπο κυριάρχησε στο παρκέ της Οκλαχόμα έχοντας 27 πόντους, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 36 λεπτά, ωστόσο δεν ήταν κατάφερε να σώσει την ομάδα του από το νέο… ναυάγιο. Ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 23 πόντους και ήταν ο μοναδικός άξιος συμπαραστάτης για τον δις MVP του NBA.

Τζάκσον (22 π.) και Χόρφορντ (20 π.) ήταν οι κορυφαίοι παίκτες για την Οκλαχόμα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 52-41, 81-81, 114-109

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζάκσον 22 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντορτ 19 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουίλιαμς 10 (5 ασίστ), Μίλερ 5 (1), Μουσκάλα 8 (2), Ρόμπι 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ντιαλό 6 (3/16 σουτ, 13 ριμπάουντ)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 24 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μίντλετον 23 (2), Λόπεζ 2, Φορμπς 14 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 17 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρεγκ, Πόρτις 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Όγκαστιν 1, Κόνατον 7 (1)