ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Δίωνας άλωσε 80-78 την Αγία Παρασκευή

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έπαιξε με πάθος, αποφασιστικότητα και δύναμη απέναντι στο μεγάλο φαβορί και με την εκπληκτική συμπαράσταση περίπου 100 φίλων του, που έκαναν έδρα το κλειστό του Κοντόπευκου, έφτασε στη μεγάλη επιτυχία

Τεράστια νίκη και μεγάλο “μπαμ” με το καλημέρα στη Γ’ Εθνική μπάσκετ πέτυχε ο Δίωνας Κυπαρισσίας καθώς άλωσε την Αγία Παρασκευή με 80-78 δείχνοντας πως φέτος είναι ικανός για μεγάλα πράγματα.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έπαιξε με πάθος, αποφασιστικότητα και δύναμη απέναντι στο μεγάλο φαβορί και με την εκπληκτική συμπαράσταση περίπου 100 φίλων του που έκαναν έδρα το κλειστό του Κοντόπευκου έφτασε στη μεγάλη επιτυχία.

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Όλα κρίθηκαν στα τέλος με τον Δίωνα να μη λυγίζει από την πίεση, να δείχνει τεράστια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και να περνάει πανηγυρικά από μία έδρα που βάσει των προβλέψεων δύσκολα άλλη ομάδα θα μπορέσεις στο φετινό πρωτάθλημα να κάνει διπλό.

Δυνατά από την αρχή

Ο Δίωνας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τον Καστανιώτη να κάνει πολλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε 4-7 και 6-12 6' πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και με βολές του Παππά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 19-17 για να κλείσει το δεκάλεπτο 24-21.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Καμαρινό να ισοφαρίζει 27-27 με τρίποντο στο 7' ενώ ο Πολιτόπουλος λίγο μετά έδωσε προβάδισμα στον Δίωνα 29-30 (4.20''). Οι Μεσσήνιοι συνέχισαν την αντεπίθεση και έφτασαν στο +5 (29-34) με εκπληκτικό κάρφωμα του Βαλιώτη στον αιφνιδιασμό (3.40'' πριν το τέλος). Η Αγία Παρασκευή αντέδρασε, μείωσε 35-36 με τον Κάφκα και με βολές του Φωτήζογλου πέρασε μπροστά 39-38 (1:10) και 43-40 για να έρθει ένα καταπληκτικό τρίποντο του Καμαρινού ακριβώς με την λήξη και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 43-43.

Ξέφυγε με +6

Ο Δίωνας μπήκε δυνατά και στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με +6, 45-51, 7' πριν το τέλος. Οι άμυνες έκλεισαν και οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά ( 52-51 με τρίποντο του Φωτήζογλου στο 5.07'') με τον Δίωνα να παρουσιάζεται άστοχος επιθετικά. Ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 57-54 με την περίοδο να κλείνει στην μικρότερη διάφορα (57-56) με τον Βαλιώτη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με καλό ρυθμό και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου φτάνοντας σε διάφορα 6 πόντων (66-60) αλλά Δίωνας δεν κατέθεσε τα όπλα. Μείωσε τη διαφορά και με μεγάλο τρίποντο του Καμαρινού 3.22’’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά 68- 70. Με Βαλιώτη και Ντάκοβιτς η διαφορά πήγε στο +5 (69-74) αλλά γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας 74-74 με τον Πρόφκα. Με 1/2 βολές του Καστανιώτη έγινε το 74-75 ένα λεπτό πριν τη λήξη και στη συνέχεια αλλά η Αγία Παρασκευή με καλάθι του Παπαπέτρου πέρασε μπροστά 76-75. Ο Γιαννόπουλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Τριφύλιους (76-77) και με 2/2 βολές του Καστανιώτη το σκορ πήγε 76-79, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αγόρης με 2/3 βολές μείωσε σε 78-79, με τον Καστανιώτη να κερδίζει το ριμπάουντ και το φάουλ. Σκόραρε μία στις δυο και έγραψε το τελικό 78-80 με τον Παππά να παίρνει το τελευταίο σουτ για την Αγία Παρασκευή και να αστοχεί.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-43, 57-56, 78-80

Διαιτητές: Κώτσου, Πετράκης Γ.

ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 14(2), Αγόρης 11(2), Λιμαντζάκης 2, Παπαπέτρος 11(3), Πρόφκα 21, Παπαθανασίου 4, Παππάς 13(1), Παρασκευόπουλος 2, Τσόπης.

Δίωνας (Μυριούνης): Βαλιώτης 15, Καμαρινός 12(3), Τσαγισβίλι 5(1), Καστανιώτης 21(1), Πολιτόπουλος 5(1), Μπακολιάς 3(1), Κούνας, Ντάκοβιτς 15, Γιαννόπουλος 4.