Τεράστια πρόκριση Τσιτσιπά στους «8» της Μελβούρνης (video)

Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε να κάνει δύο φορές ανατροπή απέναντι στον Αμερικανό Φριτζ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Τέιλορ Φριτζ, βρέθηκε δύο φορές με την πλάτη στον τοίχο αλλά δεν λύγισε, αντέδρασε σαν πρωταθλητής και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4), ύστερα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση.

Το Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης έδωσε λυσσώδη μάχη 3 ωρών και 23 λεπτών με τον φορμαρισμένο αντίπαλό του, κι αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2 σετ, κατόρθωσε βγάζοντας ψυχραιμία, ποιότητα και επιμονή να ανατρέψει την κατάσταση.

Ο Φριτζ προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4, ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε με τον ίδιο τρόπο και σκορ, ο αμερικανός πήρε το τρίτο σετ επίσης με 6-4, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Τσιτσιπάς (6-3) και να φτάσει στη νίκη κάνοντας δικό του το πέμπτο σετ με 6-4.

Ιταλικό εμπόδιο στο δρόμο για την τετράδα
Στα προημιτελικά του Australian Open, όπου βρίσκεται για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε προημιτελικό γκραν σλαμ καθώς μετρά 4/4, με δύο νίκες στην Αυστραλία κι άλλες στο Παρίσι (Ρολάν Γκαρός), έχει συναντηθεί τρεις φορές με τον 20χρονο Ιταλό στο πλαίσιο του ATP Tour, με τον Tsitsifast να προηγείται με 2-1 νίκες.

Και οι τρεις συναντήσεις τους ήταν σε χωμάτινη επιφάνεια, δύο φορές στη Ρώμη και μία -η πιο πρόσφατη- πέρυσι στον ημιτελικό της Βαρκελώνης, όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 6-3.

Ο Ιταλός έφτασε στην οκτάδα χάνοντας μόνο ένα σετ (από τον Ιάπωνα Ντάνιελ στον 3ο γύρο), ενώ στους «16» απέκλεισε τον Αυστραλό Αλεξ Ντε Μινάουρ με 7-6, 6-3, 6-4. Είναι η πρώτη φορά που φτάνει στα προημιτελικά του Australian Open, κάτι που έχει καταφέρει στο παρελθόν (2020) στο Ρολάν Γκαρός.

Δύσκολος ο Φριτζ, ανώτερος ο Στέφανος
Ως προς το αγωνιστικό σκέλος, ο Αμερικανός είχε για όπλο το σερβίς, ενώ ο Τσιτσιπάς δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο σερβίς. Ο Φριτζ έχασε δύο break point στο 2-2 του πρώτου σετ, αλλά τελικά πέτυχε το «σπάσιμο» λίγο αργότερα (4-3) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα, φτάνοντας στο 6-4.

Στο 2ο σετ ο Έλληνας εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία του στο τελείωμα, όταν δύο συνεχή και αβίαστα λάθη του Αμερικανού έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το 6-4 και να ισοφαρίσει.

Στο τρίτο σετ ο Φριτζ ήταν ξανά ανώτερος, έφτασε συνολικά σε δέκα break points (σε τρία διαφορετικά γκέιμ) και τελικά «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου στο 7ο γκέιμ (4-3). Ο Τσιτσιπάς έσωσε τρία σετ μπολ στο δικό του σερβίς και μείωσε σε 5-4, αλλά ο Φριτζ πήρε εύκολα το επόμενο γκέιμ και έκλεισε το σετ με 6-4.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στα δύο τελευταία γκέιμ. Όπως και στο δεύτερο, ο Φριτζ έκανε δύο μαζεμένα λάθη σε αποφασιστικό σημείο και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το break και να προηγηθεί 5-3.

Στο σερβίς του, ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε να χάνει 15-40, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς κερδισμένους πόντους (τρεις winners κι έναν άσο) έκανε το 6-3 και έστειλε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Εκεί ο Στέφανος φρόντισε να κρατάει το σερβίς του και περίμενε την ευκαιρία του. Τη βρήκε στο 4-4, όταν και πάλι ο Αμερικανός έκανε καθοριστικά λάθη, μεταξύ των οποίων ένα double fault. Στο δεύτερο break point ο Τσιτσιπάς «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και αμέσως μετά έκλεισε σετ και αγώνα.