Τένις: Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του US Open

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-2) της Κατερίνα Σινιάκοβα

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-2) της Κατερίνα Σινιάκοβα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του US Open.

Παρότι η Τσέχα προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Σαφώς και αποτελούσε επικίνδυνη αντίπαλη η Κατερίνα Σινιάκοβα που βρέθηκε στο δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο του Αμερικανικού Όπεν. Η Τσέχα άλλωστε είχε προβληματίσει με τη σκληράδα της την Ελληνίδα στα προηγούμενα ματς, όλα σε majors και προηγούταν με 2-1 νίκες.

Η Σάκκαρη κατάφερε πρώτη να φτάσει σε μπρέικ και να προηγηθεί με 4-2, ωστόσο δεν υπερασπίστηκε το σερβίς της και η Σινιάκοβα μείωσε σε 4-3. Η Τσέχα ανέβασε ρυθμούς, έκανε το 4-4 κι άρχισε να δείχνει απειλητική, όμως σε εκείνο το σημείο τη διαφορά έκανε η ωριμότητα της Ελληνίδας τενίστριας.

Σέρβιρε καλά για το 5-4 και δεν άφησε την ευκαιρία που της έδωσε η αντίπαλη της στο δέκατο γκέιμ, κάνοντας μπρέικ και κλείνοντας με 6-4 το σετ.

Δεν κράτησε όμως τον ίδιο βηματισμό στην αρχή του δεύτερου σετ και υπέστη μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ, κυνηγώντας έτσι στη συνέχεια το σκορ.

Η Σινιάκοβα προηγήθηκε με 2-0 όμως η Ελληνίδα δεν της επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο τη διαφορά. Έκανε μπρέικ με τη σειρά της, υπερασπίστηκε το σερβίς της και βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με 3-2.

Ακολούθησε σέρβις γκέιμ με αστάθεια από τη Σινιάκοβα με διπλά λάθη που την οδήγησαν στο 0-40, ωστόσο κατάφερε κατακτώντας τρεις διαδοχικούς πόντους να ισορροπήσει.

Μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει μπρέικ και αποφασιστικό βήμα για το ματς ανεβαίνοντας στο 4-2. Η Ελληνίδα με εκτοξευμένη ψυχολογία ξεμπέρδεψε με συνοπτικές διαδικασίες στο δικό της σερβίς και με αυτή της Σινιάκοβα στα τάρταρα” έκανε ακόμη ένα μπρέικ για το 6-4 και την πρόκριση στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν.

Πολύ ωραία εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία είχε λύσεις όταν η Τσέχα βρήκε τρόπο να την προβληματίσει. Αυτή τη φορά όμως τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά από τις προηγούμενες δύο…