Superleague, η βαθμολογία: O Παναθηναϊκός στο +3 από τον Ολυμπιακό!

Η εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΟΦΗ και η γκέλα του Ολυμπιακού στον Βόλο, έφεραν ξανά τους «πράσινους» στο +3 από τον αιώνιο αντίπαλό τους!

O Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να αφήσει ανεκμετάλλευτο το... δώρο του Ολυμπιακού από το Πανθεσσαλικό. Ετσι με δεδομένα και τα σημάδια κόπωσης απ' την αναμέτρηση με την Βιγιαρεάλ, το «τριφύλλι» πήρε ένα σχετικά εύκολο τρίποντο κόντρα στον ΟΦΗ τον οποίο νίκησε με 4-0 χάρη στα γκολ των Ιωαννίδη (2), Αϊτόρ και Παλάσιος.

Κάπως έτσι, οι «πράσινοι» μετά την ήττα από τον Άρη την περασμένη Κυριακή στο «Κλ. Βικελίδης» επέστρεψαν στα πετυχημένα αποτελέσματα, παραμένουν μόνοι πρώτοι και βρέθηκαν στο +3 από τον Ολυμπιακό και το +4 από την ΑΕΚ, που υποδέχεται το βράδυ της Δευτέρας τον Αρη στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Ματς, που σίγουρα θα έχει και... τρίτο ημίχρονο στο Βόλο. Αναμέτρηση που στιγματίστηκε από την περίπου μιας ώρας διακοπή λόγω επεισοδίων των οπαδών του Ολυμπιακού με την αστυνομία. Σπασμένα καθίσματα, φωτοβολίδες, δακρυγόνα και μια αποπνικτική ατμόσφαιρα ήταν το σκηνικό που διαμορφώθηκε λίγο πριν το φινάλε. Στον αγωνιστικό τομέα έγιναν τα πάντα.

Τρία πέναλτι, δύο αποβολές, δυο ακυρωθέντα γκολ και πολλά νεύρα. Τελικά ο Ολυμπιακός απογοήτευσε ξανά με το 2-2 απέναντι στους Θεσσαλούς και άφησε στο γήπεδο δύο βαθμούς. Στο όλο σκηνικό προσθέστε και το τελευταίο 1.5 λεπτό - παρωδία μετά την διακοπή όπου οι παίκτες άλλαζαν πάσες (!!!) στο χώρο του κέντρου.

Στο Περιστέρι, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να ανασάνουν βαθμολογικό, ο φωτεινός πίνακας έδειξε ισοπαλία. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Ρομπάιγ, δεν κατάφερε όμως να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο, αφού ο ψυχωμένος ΠΑΣ Γιάννινα λίγο πριν την λήξη του αγώνα ισοφάρισε σε 1-1 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εραμούσπε.