Super League: “Προσγείωση” για τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο, 1-0 ο Παναιτωλικός

Δεύτερη επίσκεψη σε τέσσερις μέρες στο Αγρίνιο και δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό. Αυτή τη φορά από τον Παναιτωλικό, ο οποίος με ένα γκολ του Εντινγκά στο 6′ κατάφερε να προηγηθεί και να κρατήσει μια νίκη – χρυσάφι

Με τον Παναιτωλικό να σημειώνει μια σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού και να του σπάει το αήττητο σερί μέσα στο 2021, επιστρέφοντας ο ίδιος στις νίκες μετά από 8 αγωνιστικές, ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Εντινγκά πέτυχε το «χρυσό» γκολ της ομάδας του Αγρινίου, με τους πράσινους να χάνουν… τα άχαστα στο δεύτερο ημίχρονο που είχαν δοκάρι με τον Ενγκμπακοτό και έτσι γνώρισαν δεύτερη ήττα στο ίδιο γήπεδο μέσα σε τέσσερις μέρες, καθώς είχαν ηττηθεί την περασμένη Πέμπτη (18/02) κι απ’ τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ από τα… αποδυτήρια παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από φάουλ του Αριγίμπι από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης έδιωξε προς τα πλάγια και ο Εντινγκά με ξερό αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Διούδη, κάνοντας το 1-0!

Στο 16’ από αδύναμο σουτ του Χουάνκαρ, ο Μαουρίσιο έκανε την προβολή κι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο, έπειτα απ’ τον τρίλεπτο έλεγχο που έγινε στο VAR το τέρμα του Βραζιλιάνου ακυρώθηκε, καθώς ήταν λίγο πιο μπροστά απ’ την άμυνα του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε, άρχισε να πατάει στην περιοχή του Παναιτωλικού και πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους. Στο 51’ το σουτ του Μολό κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 55’ ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ το δυνατό, χαμηλό σουτ του Ιωαννίδη.

Στο 61’ οι «πράσινοι» έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία, καθώς ο Μελίσσας νίκησε σε τε-α-τετ τον Ιωαννίδη και στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσότσαλιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Αϊτόρ, αποσοβώντας βέβαιο γκολ. Στο 67’ ο Παναθηναϊκός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν από «σκάψιμο» του Αϊτόρ, ο Βιγιαφάνιες έδωσε με κεφαλιά-ψαράκι πάσα… πάρε-βάλε στον Ενγκμπακοτό ο οποίος πλάσαρε από τα τρία μέτρα, με τον Μελίσσα να ακουμπάει ίσα-ίσα τη μπάλα και να της δίνει πορεία για το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 68’ ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 2-0, όμως ο Διούδης απέκρουσε καταπληκτικά το σουτ του Τσιγγάρα στην κίνηση, ενώ στο τελευταίο 25λεπτο ο Παναθηναϊκός, όσο κι αν πίεσε τους Αγρινιώτες δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη που τους έφερε ξανά στη 12η θέση και πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Βάντερσον, Εντινγκά (77’ Τζανακάκης), Ταχάρ (65’ Τσιγγάρας), Ντίας, Ντάλσιο (84’ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84’ Αρσούρα), Καρέλης (77’ Βέργος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80’ Τζαβίδας), Βέλεθ, Καραγιάννης (83’ Αθανασακόπουλος), Χουάνκαρ, Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (73’ Μακέντα), Ενγκμπακοτό (83’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης.