Super League: Πράσινο το ντέρμπι- Ο ΠΑΟ με 2-1 έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι αιωνίων καθώς επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο και του έσπασε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο πράσινοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα καθώς μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με κεφαλιά του Μαουρίσιο στο δεύτερο δοκάρι, σε μια φάση ¨κόλλησε” η ερυθρόλευκη άμυνα.

Ο Σανκαρέ βγήκε από τα αριστερά έκανε ωραία μπαλιά ο Ενγκμπακοτό, αυτός την άφησε για τον Μαουρίσιο που με κεφαλιά και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την φανέλα του τριφυλλιού.

Ο Ολυμπιακός ανέλαβε στη συνέχεια τα ηνία του ματς αλλά οι πράσινοι με καλή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψαν να γίνουν φάσεις.

Στο 18’ ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε γρήγορα από τα αριστερά, με τον Φορτούνη να δίνει στον Μπουχαλάκη, αυτός στον Βρουσάι που σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Διούδη.

Οι πρωταθλητές φώναξαν για πέναλτι στο 29ο λεπτό όταν ο Χασάν δέχτηκε μαρκάρισμα στην περιοχή από τον Σένκεφελντ, όμως ο Σκωτσέζος διαιτητής Μπόμπι Μάντεν αλλά το VAR δεν υπέδειξαν παράβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση παρότι είχαν την κατοχή.

Ο Παναθηναϊκός κρατώντας σταθερά τις θέσεις του μέσα στο γήπεδο, προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα κι έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ στο 73’ με τον Σανκαρέ. Μετά από φάουλ του Μαουρίσιο στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά, ο Σα δεν μπλόκαρε σταθερά κι ο Σανκαρέ με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 80’ από γύρισμα του Βαλμπουενά, η μπάλα έφτασε στον Ανδρούτσο ο οποίος είχε όλη την εστία μπροστά του, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Διούδη.

Μείωσε με τον Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός

Στο 82΄, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο ματς και χάρη σε αυτό μείωσε το σκορ. Ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, ο Νιάς προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά ο Ελ Αραμπί έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήγε στο δοκάρι, με τον Μαροκινό να παίρνει το ριμπάουντ και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 89’ ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν από γέμισμα του Τιάγκο Σίλβα, ο Μασούρας βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, όμως ο Διούδης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του, δείχνοντας εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Μαουρίσιο, Σανκαρέ, Ενγμπακοτό (77′ Αϊτόρ), Καμπετσής (66′ Καρλίτος), Ιωαννίδης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (76′ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Σίλβα, Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Χασάν (76′ Κάιπερς).