Super League: Πάτησε εξάδα ο Αστέρας Τρίπολης, 0-1 στη Ριζούπολη με Μπαράλες

Με τον… συνήθη ύποπτο Χερόνιμο Μπαράλες, να σημειώνει το 9ο τέρμα του στη σεζόν, ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε νικηφόρα από την Ριζούπολη επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά, είχε τον έλεγχο της μπάλας και ο Απόλλωνας ήταν πιο πίσω περιμένοντας τους Αρκάδες, χωρίς να υπάρξει κάποια καλή στιγμή. Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Φατιόν, όμως ο Αλβανός μέσος ήταν εκτεθειμένος με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το τέρμα και να μείνει το 0-0.

Δυο λεπτά αργότερα όμως ο Μπαράλες για τον Αστέρα εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Μπρούσιτς που γύρισε την μπάλα χωρίς να βλέπει, βγήκε τετ α τετ και νίκησε τον Βέρχουλστ για το 0-1 των Αρκάδων.

Ο Απόλλων Σμύρνης στην επανάληψη πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε με γεμίσματα να σκοράρει με τον Αστέρα να αντιδρά στις περισσότερες φάσεις σωστά. Οι Αρκάδες έριξαν τον ρυθμό κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος, αφού βολεύτηκαν με το 1-0, κάτι που δεν τους ευνόησε όμως από το 65ο λεπτό και μετά.

Έκτοτε η Ελαφρά Ταξιαρχία έκλεισε στα καρέ του τον Αστέρα και είχε μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα στο 67′ με τον Ντάουντα, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή κι εν συνεχεία με τον Τσιλούλη και τον Φατιόν, που είχε τη μεγαλύτερη στιγμή στο 83ο λεπτό καθώς η κεφαλιά του χτύπησε στο δοκάρι και μετά μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος): Βέρχουλτ, Μπρούσιτς (66΄Μουνιέ), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Σλίβκα (66΄Βιτλής), Φερνάντεθ (88΄Βάρκας), Τσιλούλης, Ντάουντα, Φατιόν.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (92΄Κώτσιρας), Άλβαρες, Σουάρεζ, Κάστανο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (66΄Καπίγια), Μπαράλες, Λουίς Φερνάντες (79΄Πασαλίδης), Κρέσπι (66΄Τιλίκα).