Super League: Όρθιος ο Παναθηναϊκός στο «Βικελίδης»

Άρης και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι όπου το «τριφύλλι» παρατάχθηκε χωρίς έντεκα ποδοσφαιριστές λόγω τραυματισμών και ίωσης.

Σίγουρα, ο βαθμός της ισοπαλίας αφήνει ικανοποιημένο το «πράσινο στρατόπεδο» και απογοητευμένο το «κίτρινο», που έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει στο +5 από τον άμεσο διώκτη του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, το «τριφύλλι» περίμενε και προσπαθούσε να «χτυπήσει» στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που είχε μεγάλη στιγμή στο 27' όταν ο Κουέστα απέκρουσε την κεφαλιά του Πούγγουρα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπούργος μπήκε πιο δυνατά και στο 48' δημιούργησε την πιο μεγάλη της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Εντιαγέ από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπρινιόλι με την επέμβαση του αγώνα κράτησε το «μηδέν».

Ο Παναθηναϊκός στο 66' απείλησε εκ νέου με τον Σάντσες και τα επόμενα λεπτά είχαν αρκετή δύναμη, ένταση, φάουλ, αψιμαχίες αλλά καμία φάση.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση δύο βαθμών, με τον Άρη να έχει 46 και τον Παναθηναϊκό 44 μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής των play offs.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (86′ Πάλμα), Ιτούρμπε (86′ Γκαρθία), Ντιαγέ (67′ Μπερτόγλιο), Καμαρά

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Σάρλια, Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (75′ Μαουρίσιο), Σάντσεθ, Αϊτόρ, Καρλίτος (83′ Βαγιαννίδης), Παλάσιος