Super League: O Ολυμπιακός «καθάρισε» εύκολα τη Λαμία (3-0) και «βλέπει» την Άρσεναλ

Απογευματινό περίπατο με τη Λαμία ο Ολυμπιακός, πριν τη μάχη με την Άρσεναλ– Γκολ και ασίστ ο Φορτούνης, σκόραραν οι Μπρούμα και Ελ Αραμπί.

Με το πόδι στο γκάζι για ένα ημίωρο στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 τη Λαμία για την 25η αγωνιστική της Super League.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σημειώσει και τα τρία τέρματα, γεγονός που τους έδωσε την ευκαιρία να «χαλαρώσουν» στο δεύτερο μέρος κάνοντας οικονομία δυνάμεων ενόψει της πρώτης μάχης των «16» του Europa League με την Άρσεναλ, το βράδυ της προσεχούς Πέμπτης στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Το ανησυχητικό για τον Πέδρο Μαρτίνς ήταν ο τραυματισμός του Ουσεϊνού Μπα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Αφρικανός κεντρικός αμυντικός των Πειραιωτών αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση και αντικαταστάθηκε στο 18΄, για προληπτικούς λόγους.

Ο τεχνικός των επίδοξων πρωταθλητών, Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε ενδεκάδα με βασικούς, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να δει κάποια πράγματα ενόψει του αγώνα της Πέμπτης με τους Λονδρέζους.

Απέναντι στην ελλιπέστατη Λαμία, που είχε το μυαλό της στο αποφασιστικό εξ αναβολής ματς ζωής ή θανάτου που ακολουθεί τη Τετάρτης (10/3) με την ΑΕΛ, οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Το 1-0 έγινε στο 8΄ με ωραίο σουτ του Μπρούμα από το ημικύκλιο της περιοχής και δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, μετά από παραλίγο αυτογκόλ του Βύντρα, το οποίο απέτρεψε ο Θοεδωρόπουλος.

Στο 33΄ ο Ελ Αραμπί με το 18ο εφετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μαρτίνς να αποσύρει στην ανάπαυλα τον Φορτούνη και λίγο αργότερα τους Βαλμπουενά, Μπουχαλάκη, Ελ Αραμπί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μπουχαλάκης (56’ Μασούρας), Εμβιλά, Μπρούμα, Φορτούνης (46’ Χασάν), Βαλμπουενά (56’ Ανδρούτσος), Ελ Αραμπί (62’ Ραντζέλοβιτς)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Ασίγκμπα, Τζέιμς, Σαραμαντάς, Βασιλακάκης, Μπιάρνασον (75’ Σταμούλης), Προβυδάκης (56’ Κωστίκα), Πίτι (63’ Μπουλούλης), Παλαβαντσβίλι, Ρόμανιτς (46’ Χατζηστραβός)