Super League: Νίκη της ΑΕΚ στα Γιάννινα (video)

H ΑΕΚ νίκησε στα Γιάννινα τον τοπικό ΠΑΣ με 3-2 και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση των των πλέι οφ της Super League.

Για την Ένωση στο 4’ ο Γκρεκόρζ Κριχόβιακ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λάζαρος Ρότα (γκολ σε 2ο σερί ματς) έκανε το 0-2. Στο 52’ ο Χουάν Χοσέ Περέα μείωσε σε 1-2, αλλά ο Σέρχιο Αραούχο στο 69’ έκανε το 1-3 και στο 90′ ο Περέα έκανε πάλι το γκολ για το τελικό 2-3.

Η ΑΕΚ δεν ήταν πολύ καλή, αλλά ήταν αποτελεσματική και έκανε γκολ τις φάσεις που δημιούργησε,  αλλά αμυντικά όμως για ακόμη μία φορά ήταν κάκιστη…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, από πλευράς του, πλήρωσε το γεγονός ότι δεν είχε την φιλοσοφία των προηγούμενων αγώνων και έπαιξε πιο ανοιχτά, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρει τις φάσεις για τα γκολ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (62’ Μορέιρα), Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι (79’ Κόντε), Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (78’ Σιμόες), Κριχόβιακ (88’ Σάκχοφ), Γκαρσία (83’ Σβάρνας), Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο (88’ Ανσαριφάρντ).