Super League: Νίκη Ξάνθης με φωνές ΠΑΟ, 0-0 η ΑΕΚ στην Λάρισα

Με τη βοήθεια της τύχης, του Video Assistant Referee και με "χρυσή αλλαγή" τον Ζορντάν Φοσέρ, η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο στην εσωστρέφεια τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ βρίσκεται πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League μετά από 6 αγώνες, περιμένοντας, βέβαια, την έκβαση της αναμέτρησης της Κυριακής στο "Κλεάνθης Βικελίδης" ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι πάντως μετά το ματς με ανακοίνωσή τους κατηγόρησε τους διαιτητές για αλλοίωση αποτελέσματος και ζήτησε από την την ΚΕΔ να αναλάβει τις ευθύνες της!

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν - ξανά - στο 0-0 σε έναν κάκιστο, κατά γενική ομολογία, αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά χωρίς να βγάλει φάση στο ξεκίνημα του αγώνα, ισορρόπησε στον τομέα αυτό η ΑΕΛ μετά το τέταρτο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν μόλις δύο τελικές και κάκιστο θέαμα, λόγω αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα πάντως το πρώτο 45λεπτο, ενώ καλύτερη ήταν και η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το δοκάρι του Λιβάγια στο 57' που σαν να ξύπνησε τους «βυσσινί». Στα επόμενα δέκα λεπτά (60'-70') η Λάρισα είχε 4 χαμένες ευκαιρίες για γκολ, ενώ στο τελευταίο τέταρτο η Ένωση ισορρόπησε και πάλι, χάνοντας και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάγια.