Super League: «Μπλόκαρε» τον Ολυμπιακό (0-0) ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0, με τα… νεύρα των παικτών να είναι το μοναδικό στοιχείο που θύμιζε ντέρμπι.

Όταν το σημείο αναφοράς του ντέρμπι, πέρα από το χαμένο πέναλτι του Βαλμπουενά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, είναι οι εννέα κίτρινες κάρτες που έβγαλε ο διαιτητής Κομίνης (η μία εξ αυτών στον προπονητή του Παναθηναϊκού, Γ. Δώνη), είναι εύκολο να γίνει αντιληπτό πως στο ΟΑΚΑ δεν παίχτηκε και πολύ ποδόσφαιρο.

Δείτε το χαμένο πέναλτι του Βαλμπουενά

Γεγονός εν μέρει αναμενόμενο, καθώς ο Ολυμπιακός είχε ήδη κλειδώσει και μαθηματικά τον τίτλο, ενώ ο Παναθηναϊκός αναμφίβολα δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή την ποιότητα και το εκτόπισμα για να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε τόσο καλά στο παιχνίδι που σχεδόν αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό. Οι πράσινοι πίεζαν δυναμικά την αντίπαλη άμυνα, αλλά δυσκολεύονταν να απειλήσουν τον Σα.

Ο Μακέντα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία όταν βγήκε μπροστά από τον Σά και το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν στο σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. O Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι από τον Ανουάρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε μια φάση που ο Κομίνης είχε δώσει αρχικά φάουλ, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης μέσω VAR, έδειξε την άσπρη βούλα με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται έντονα και την ΠΑΕ να εκδίδει ανακοίνωση κατά της διαιτησία στο ημίχρονο. Ο Διούδης πάντως απέκρουσε το πέναλτι του Γάλλου, που ήταν το δεύτερο διαδοχικό που έχασε.

Στην επανάληψη, δεν υπήρχαν… δραματικές αλλαγές στην εικόνα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε φάσεις, αλλά η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική. Από την άλλη, το σύνολο του Γιώργου Δώνη πάλευε με όση δύναμη είχε στην άμυνα περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις δημιουργικές αρετές των Πειραιωτών.

Ο Μαρτίνς έψαχνε εντόνως τις λύσεις από τον πάγκο, αλλά παρά τις κινήσεις που έκανε δεν άλλαζε κάτι. Ενα σουτ του Χατζηθεοδωρίδη και ένα πλασέ του Ελ Αραμπί ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο που κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Σένκεφελντ, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (57′ Αλεξανδρόπουλος), Μπουζούκης, Μακέντα (75′ Περέα), Χατζηγιοβάνης (67′ Κολοβός)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα (46′ Σισέ), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (46′ Χασάν), Καμαρά, Βαλμπουενά (64′ Μασούρας), Φορτούνης (64′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί