Super league: Γκολ και θέαμα (4-2) ο Ολυμπιακός με τον Άρη

Πρόσκαιρο αποδείχθηκε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στην κατάταξη της Σούπερ Λίγκας, καθώς λίγη ώρα μετά τη νίκη του πρωταθλητή επί του Αστέρα Τρίπολης ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-2 του Άρη στο Φάληρο, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 19ης ημέρας στη Σούπερ Λίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» και οι «κίτρινοι» πρόσφεραν γκολ και θέαμα σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, στο οποίο και τα έξι γκολ σημείωσαν ισάριθμοι διαφορετικοί παίκτες. Η πειραϊκή ομάδα παρέμεινε αήττητη φέτος, υποχρεώνοντας τον Άρη στη δεύτερη ήττα του σε 12 παιχνίδια, με τον Μίχαελ Ένινγκ στον πάγκο του.

Μετά από εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, εκ των οποίων σε εκείνη του Λάρσον στο 14΄ η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι κι έφυγε άουτ, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 22΄: από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά, ο Έμαν απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκιγιέρμε έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί, με διπλή προσπάθεια διπλασίασε σημειώνοντας το 14ο γκολ στο πρωτάθλημα και 19ο σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 37΄ ο Άρης μπήκε πάλι στο ματς, καθώς από φάουλ του Ματίγια, στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο αμαρκάριστος Ρόουζ μείωσε σε 1-2.

Ο Ολυμπιακός, όμως, πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο, αφού ο Ομάρ υποδέχθηκε την πάσα του Βαλμπουενά και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Έμαν, με την μπάλα να βρίσκει λίγο και στον Γιώργο Δεληζήση, για το 3-1 στο 44΄.

Στο 61΄ ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος άσος δεν λάθεψε από τα 11 βήματα για το 4-1, με το έκτο εύστοχο πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις. Στο 82΄ και ύστερα από λάθος του Καμαρά και κάθετη πάσα του Λάρσον στον Ντιγκινί, ο φορ του Άρη μείωσε στο τελικό 4-2.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε (84′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά, Βαλμπουενά (70′ Λοβέρα), Μασούρας, Ελ Αραμπί (81′ Σουντανί)

Άρης: Έμαν, Δεληζήσης, Λάρσον, Ιντέγε (44′ Ντιγκινί), Μαντσίνι, Ματίγια, Φετφατζίδης (64′ Μαρτίνεθ), Βέλεθ (65′ Ντε Σόουζα), Κόρχουτ,