Super League 2: Μεγάλες νίκες στο τέλος Λεβαδειακός, ΑΕΛ

Ένα δύσκολο αλλά σημαντικό τρίποντο πανηγύρισε η ΑΕΛ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο κόντρα στον Ηρακλή (1-0) στη Θεσσαλία. Από εκεί και πέρα, ο Λεβαδειακός πανηγύρισε το διπλό με τρελό buzzer beater στην έδρα της Νίκη Βόλου. Στην κορυφή ανέβηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας μετά τη νίκη κόντρα στον Αιολικό (3-1) ενώ τους τρεις βαθμούς πήρε και η Κοζάνη απέναντι στον Μακεδονικό (2-0).

ΑΕΛ - Ηρακλής 1-0

Με «χρυσό» σκόρερ τον Κοσονού στο 87’, η ΑΕΛ έφυγε με τη νίκη από το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον Ηρακλή στη Θεσσαλία. Σε ένα παιχνίδι που λίγες σημαντικές ευκαιρίες αλλά αρκετή ένταση για το τρίποντο, οι «βυσσινί» χρειάστηκαν το εξαιρετικό πλασέ του 19χρονου Κοσονού, ο οποίος βρέθηκε μόνος του στο ύψος της περιοχής, εκτέλεσε τον Βελλίδη και έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Σκόρερ: 87’ Κουσουνού

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου (66′ Κοσσονού), Πλέγας, Αντράντα, Μαυριάς (90+1′ Γιανναράκης), Πεντρόσο, Όγκμποε.

Ηρακλής: Βελλίδης, Χειρίτραντας, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Βιτλής, Δοϊράνλης, Λύγκας (79′ Γκάγιτς), Εμπόι, Σίλβα, Κουντουριώτης (79′ Τσουμάνης), Κούστα (58′ Στοΐσεβιτς).

Αναγέννηση Καρδίτσας - Αιολικός 3-1

Τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας καθώς επικράτησε με 3-1 του Αιολικού και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου ομίλου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και ο Κοκκίνης ήταν ο άνθρωπος που έβαλε μπροστά σκορ την ομάδα της Καρδίτσας στο 34ο λεπτό όταν με σουτ νίκησε τον Μιλόγεβιτς για το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Μανούσο στο 61’,. ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ωραίο πλασέ. Το 1-1 δεν έμεινε για πολύ καθώς ο Ξύδας, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, άφησε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σταμόπουλος που με κεφαλιά στο 88’ έκανε το 3-1 για την ομάδα της Καρδίτσας.

Σκόρερ: 34’ Κοκκίνης, 68’ Ξύδας, 88’ Σταμόπουλος - 61’ Μανούσος.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Ντουμάνης, Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σαλαμούρας, Κοκκίνης (65′ Κέρθι), Ελιβέλτο, Βερνάρδος (65′ Ξύδας).

Αιολικός: Μιλόγιεβιτς, Μαξιμένκο, Λουμανσρούμπεν, Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς, Καρανίκας, Κάτσε, Σρνιτς (59′ Ασαχμπάρ), Κόρντιτς (59′ Λαγός), Ουνγιαλίδης.

Κοζάνη - Μακεδονικός 2-0

Με 2 γκολ στο α' μέρος η Κοζάνη επιβλήθηκε εντός έδρας του Μακεδονικού. Ο Καλλέργης με κεφαλιά άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό. Ακολούθησε και άλλο τέρμα, αυτό του Πάνου με πέναλτι στο 32ο λεπτό για να έρθει έτσι το 2-0 και η Κοζάνη να μειώσει τη διαφορά της από τον Μακεδονικό στη βαθμολογία στον μόλις έναν βαθμό.

Σκόρερ: 4′ Καλλέργης, 32′ Πάνος

Κοζάνη: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης, Σιατραβάνης, Γραμμένος και Ποζατζίδης.

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Προβυδάκης, Λυμπεράκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Ζαφειράκης, Τσουκάνης και Μπιανκόνι.

Νίκη Βόλου - Λεβαδειακός 0-1

Ο Λεβαδειακός με τον Λιάγκα στο... τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 επί της Νίκης Βόλου. Το γκολ σε μία σημαντική νίκη για τους Βοιωτούς ήρθε στο 93' ενώ ο Συμελίδης, είχε δοκάρι με σουτ του στο 69ο λεπτό. Σκόραρε εν τέλει με σουτ ενώ η Νίκη είχε την αποβολή του Πέττα στο 93' (ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 84'), τελειώνοντας έτσι τον αγώνα αυτόν με 10 παίκτες.

Στις τάξεις της Νίκης Βόλου πάντως - η οποία είχε τουλάχιστον 3 καλές φάσεις για γκολ στον αγώνα - υπάρχει πολύ μεγάλη ενόχληση και δυσαρέσκεια για τη διαιτησία και ειδικά για τη φάση του 0-1. Και αυτό διότι θεωρούν πως υπήρχε διπλό φάουλ πριν το κόρνερ του Λεβαδειακού από το οποίο προήλθε μετά το γκολ των φιλοξενούμενων.

Σκόρερ: 90+3' Λιάγκας

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Αναστασίου, Τοπαλίδης (84′ Να’α), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (84′ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (67′ Λίταινας), Κρητικός (57′ Ριμπέιρο) και Κάσσος.

Λεβαδειακός: Κροφ, Τσάπρας, Μπελμοντέ, Ρομό (46′ Τσιριγώτης), Μεχία (39′ λ.τ Χάμοντ), Πίρινεν, Γιαννιώτας, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (46′ Κουάντρα (62′ Συμελίδης) και Πολέττο (79′ Νικολιάς).