Super League 2: Καταιγιστικός ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός, απώλειες βαθμών για Καλαμάτα και Καλλιθέα

Ο Λεβαδειακός οδηγεί σταθερά την κούρσα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Συνέτριψε με 6-0 τον Ηρόδοτο και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών της Καλαμάτας που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά και της Καλλιθέας που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Επισκοπής. Όλη η δράση της 25ης αγωνιστικής.

Άνετο απόγευμα είχε ο πρωτοπόρος του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 Λεβαδειακός που ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-0 του Ηροδότου. Οι Βοιωτοί αύξησαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά τους στην κορυφή από την Καλαμάτα που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά και στους τέσσερις βαθμούς από την Καλλιθέα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στο Ρέθυμνο κόντρα στην Επισκοπή. H Κηφισιά επικράτησε με 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας και έπιασε στην 3η θέση την Καλλιθέα, έχοντας όμως και δύο ματς περισσότερα. Στην ουρά μεγάλο διπλό στη μάχη της παραμονής σημείωσε ο Αστέρας Βλαχιώτη με 0-1 στην Άρτα επί του Καραϊσκάκη, ενώ η Ρόδος που επίσης μάχεται για τη σωτηρία γνώρισε στο τέλος την ήττα με 0-1 από το Αιγάλεω.

Λεβαδειακός - Ηρόδοτος 6-0

Σκόρερ: 10′ Μουτίνιο, 24′, 33′ Μυτίδης, 31′ Λινάρδος, 44' Πολέτο, 93' Μιγκέλ

Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει ο Λαβαδειακός, ο οποίος πέρασε ένα άνετο απόγευμα συντρίβοντας με 5-0 τον Ηρόδοτο που μάχεται για την παραμονή. Οι Βοιωτοί καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις και με σουτ του Μουτίνιο στο 10' άνοιξαν το σκορ, για να έρθει στο 24' ο Μυτίδης και να γράψει το 2-0 βάζοντας τις βάσεις της νίκης. Ο Λεβαδειακός συνέχισε ακάθεκτος. Στο 31' ο Λινάρδος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και δύο λεπτά αργότερα, ο Μυτίδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45' με κεφαλιά του Πολέτο η ομάδα του Ταουσιάνη έφτασε στο 5-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο πρωτοπόρος της κατηγορίας άφησε το πόδι από το γκάζι, φτάνοντας και σε ένα ακόμη γκολ με τον Μιγκέλ στο 93', ο οποίος έγραψε το τελικό 6-0.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Μεχία, Πολέτο, Μουτίνιο, Βήχος, Λινάρδος, Μυτίδης (65′ Μιγκέλ), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης

Ηρόδοτος (Βούζας): Δήμιζας, Σταμπουλίδης, Καργιωτάκης, Κόρτσαμ, Καντέ, Αργκιλέσι, Γκόμεζ, Μπαρμπόζα, Ν. Βρεττός, Ποζατζίδης, Αποστολίδης

Επισκοπή - Καλλιθέα 1-1

Σκόρερ: 63′ Νταρζίσιο - 56′ Τσιντώνης

Τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή έμεινε η Καλλιθέα, η οποία άφησε δύο βαθμούς στο Ρέθυμνο μετά το ισόπαλο 1-1 με την Επισκοπή. Η Καλλιθέα μπήκε πολύ δυναμικά και στο πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με αποκορύφωμα το χαμένο τετ-α-τετ του Κυνηγόπουλου. Έπειτα η Επισκοπή ισορρόπησε και το ματς είχε καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ευκαιρία του Σταθόπουλου που έσωσε ο Στρέζος, αμέσως μετά ο Μανθάτης για την Καλλιθέα νικήθηκε από τον Καλογεράκη, ενώ και η Επισκοπή λίγο αργότερα είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία σε προσπάθεια του Μπαρμπόσα που σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Σαντάνα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να αγγίξουν το γκολ, αλλά σε τετ-α-τετ ο Καλογεράκης απέκρουσε την προσπάθεια του Μανθάτη. Η Καλλιθέα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όπως το πρώτο, και τελικά πήρε το προβάδισμα με τον Τσιντώνη στο 56' να γράφει με δυνατό πλασέ το 0-1. Η απάντηση της Επισκοπής όμως ήταν σχετικά άμεση καθώς στο 63' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νταρσίζιο με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την Καλλιθέα να μην φεύγει ικανοποιημένη με αυτή την ισοπαλία από μια δύσκολη πάντως έδρα.

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος Τριντάντε (81′ Καραγιάννης), Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Νταρζίσιο, Πολυχρόνης, Τσάβος (56′ Σουμπασάκης), Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (65′ Μουνιέ), Τσιντώνης, Ευαγγέλου, Βασιλούδης, Κύργιας, Ντιμίτριους, Σαντάνα (65′ λ.τ Χατζηδίμπας), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης, Ιωάννου (67′ Χασάνμπεγκοβιτς)

Ρόδος - Αιγάλεω 0-1

Σκόρερ: 89' Αρναρέλλης

Την ήττα με 0-1 στην έδρα της από το Αιγάλεω γνώρισε η Ρόδος που παραμένει σε δύσκολη θέση, στο όριο της διακεκαυμένης ζώνης. Η Ρόδος είχε ελαφριά το πάνω χέρι στο ξεκίνημα, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις για να φτάσει σε κάποιο γκολ. Σε αυτό έφτασε πιο κοντά στο πρώτο μέρος το Αιγάλεω με ένα σουτ του Τριμμάτη στο 20', στο οποίο είπε «όχι» ο Θεοδωράκης, ενώ στη συνέχεια ένα σουτ του Αρναρέλλη δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ της Ρόδου. Τα «ελάφια» ήταν αυτά που... καίγονταν για το τρίποντο ανάσα στην προσπάθεια που κάνουν για τη σωτηρία, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον ένα βαθμό, καθώς το Αιγάλεω βρήκε δίχτυα στο 89' με τον Αρναρέλλη φεύγοντας με το τρίποντο (0-1).

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (28′ λ.τ Μάρκοβιτς), Χύσι, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σάαντο, Μαρτσάκης, Βουργουτζής (7′ λ.τ Μίγγος), Αδαμάκης, Καραγεώργης

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Αναστασίου, Παπανικόλας, Καλύβας, Παναγιώτου, Πιαστόπουλος, Καθάριος (78′ Μπρέμπος), Μπαρμπαρούσης, Τσιλιγκίρης (90+1′ Ανδρέου), Αρναρέλλης, Τριμμάτης (67′ Τσίτσαρης)