Super League 2: Γκέλαραν οι πρωτοπόροι, μεγάλες νίκες Εργοτέλης, Διαγόρας (αποτ., βαθμ.)

Δύσκολη ημέρα για τους «ισχυρούς» στην Super League 2, καθώς καμία ομάδα από τις τρεις πρώτες στην κατάταξη δεν μπόρεσε να κερδίσει- Ήττα Ιωνικού στην Δράμα, λευκές ισοπαλίες για Λεβαδειακό, Παναχαϊκή

Γκέλαραν οι πρωτοπόροι της Super League 2 στην εμβόλιμη 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος που άφησε με κέρδη τους… μικρομεσαίους.

Ο Εργοτέλης ήταν από τους κερδισμένους καθώς πέτυχε την 5η του νίκη στη σεζόν, 1-0 στο κρητικό ντέρμπι με την Ιεράπετρα και πλησίασε στον πόντο τον πρωτοπόρο Ιωνικό που ηττήθηκε 2-1 στην Δράμα.

Στο “μηδέν” έμειναν τόσο η Παναχαϊκή στα Χανιά όσο και ο Λεβεδειακός με τον Απόλλωνα Λάρισας ενώ έσπασε το «ρόδι» ο Καραϊσκάκης, 1-0 τα Τρίκαλα.

OΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης 0-1

Το παιχνίδι στην Ιεράπετρα που λίγο έλειψε να μην ξεκινήσει, εξαιτίας των ισχυρών ανέμων, ολοκληρώθηκε με νίκη του Εργοτέλη. Μια ακόμη νίκη σε Κρητικό ντέρμπι για τους «κιτρινόμαυρους» και πέμπτη στα τελευταία έξι (ισοπαλία στα Τρίκαλα) που συνεχίζουν την… αναρρίχηση στον βαθμολογικό πίνακα, σκαρφαλώνοντας στην 2η θέση και στον πόντο μακριά από την κορυφή!

Με καθυστέρηση 10 λεπτών η σέντρα με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τον αέρα που ήταν… ούρειος στο πρώτο ημίχρονο και να προηγούνται μόλις στο 5ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπουτσάκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο αέρας ήταν υπέρ των γηπεδούχων, αλλά δεν ανησύχησ ιδιαίτερα ο Κατσιμήτρος. 0-1 το τελικό σκορ με τον ΟΦ Ιεράπετρας να μένει μόνος ουραγός, μετά τη νίκη του Καραϊσκάκη επί των Τρικάλων.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (54′ Ντάλα Κόστα), Χιντζίδης, Σμίλτος, Μασουέρο, Λεμονής, Τεγούσης (54′ Κόντσι), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (82′ Χατζηπιρπιρίδης), Κούστα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (55′ Ποζατζίδης), Νεράλ, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (55′ Κόλα), Αμπντουλαχί, Μανουσάκης, Πατρινός (78′ Κόνραντ), Κωστανάσιος (65′ Μπουρσέλης).

Καραϊσκάκης- Τρίκαλα 1-0

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς, ο Καραϊσκάκης Άρτας επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων και απέσπασε την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League 2.

Η ομάδα της Ηπείρου πέτυχε το γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με «δράστη» τον δανεικό από τον Παναιτωλικό, Δημήτρη Γιαννιώτη και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στη συνέχεια, κράτησε το υπέρ της σκορ.

Με τη νίκη αυτή, το συγκρότημα του Γιάννη Μάγγου «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, εκεί όπου βρίσκεται πλέον ο ΟΦ Ιεράπετρας.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Μπουργάνης, Παπανίκου, Θεολόγου, Γιαννιώτης, Τάμπας, Λόβριτς, Χατζηδίμπας, Ρουμπαγκουγκά (86′ Νταλακούρας), Δούμτσιος (90′ Μπελεβώνης), Γυφτοκώστας (75′ Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος (75′ Νατέρ), Παπαγεωργίου (85′ Ελευθεριάδης), Σταμάτης, Πέλκας (46′ Φασίδης), Κεχαγιάς, Ζώγκος (57′ Ευθυμίου), Αλμπάνης, Νιάρος (57′ Διαμαντόπουλος).

Δόξα Δράμας-Ιωνικός 2-1

Η Δόξα Δράμας έβαλε φρένο στον πρωτοπόρο Ιωνικό, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 9ης αγωνιστικής στην Super league 2 και έδειξε πως έχει δυνατότητες για ψηλότερα.

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη επικράτησε με 2-1, υποχρεώνοντας τους Νικαιώτες στην δεύτερη ήττα τους στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Άντερσον (23’) και Αγγελόπουλο (75’) με τους «κυανόλευκους» να μειώνουν στο 82′ με τον Ρόλε στο 82′ αλλά να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης (60′ Μενσά), Παπαργυρίου, Άντερσον, Αγιώτης, Παρασκευάς (78′ Τάσιος), Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Κουτσιανικούλης (60′ Σπυρόπουλος), Μαυριάς (70′ Φυτόπουλος), Σαμπανίδης (78′ Μπαράνκο)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (79′ Κουϊρουκίδης), Κύργιας, Κοτσώνης (57′ Σινγκ), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Νιάσε (79′ Μάναλης), Ρόλε, Ματσούκας (88′ Κόρμπος), Πλατέλλας, Κάστρο.

Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας 0-0

Tα ζόρια για τους Βοιωτούς έδρας συνεχίζονται. Με βαθμό (0-0) έφυγε από την Βοιωτία ο Απόλλων Λάρισας, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Με μια μπάλα στα πόδια οι «πράσινοι», αλλά χωρίς πλάνο και λύσεις απεναντι στην άμυνα των Θεσσαλών. Ενα δοκάρι του Μύγα στο 76′ οτι έχουμε να θυμόμαστε από την εν λόγω αναμέτρηση, από πλευράς ευκαιριών. Βρήκαν ανοιχτούς χώρους στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν τους εκμεταλλεύτηκαν.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Παναγιώτου (60′ Μυτίδης), Μύγας (90′ Βήχος), Λιάγκας, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία (78′ Ενομό), Πολέτο, Συμελίδης, Νίλι, Μπιανκόνι (60′ Τζιώρας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καρρίκι (58′ λ. τρ. Νούσιος), Μόρας, Γιάκος, Νύκταρης (46′ λ. τρ. Μπάλλας), Καμπέρης (61′ Γκουντρουμπής), Ντα Κάμπο (74′ Λίταινας), Μπάμπης, Ομπράντοβιτς (61′ Μπαστιάνος), Γκόλιας.