Super League 2: Γκέλα Καλλιθέας κι αγκαλιά με την άνοδο η Κηφισιά – Σώθηκε το Αιγάλεω, υποβιβάστηκε η Προοδευτική

Στο Ρέθυμνο η Κηφισιά επικράτησε της Επισκοπής με 5-1 και συνδυασμό με την ήττα της Athens Kallitheas από την Ηλιούπολη με 1-0, αγκάλιασε την άνοδο. Έμεινε στην κατηγορία το Αιγάλεω επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ.

Τέλος στην αγωνία για το ποια ομάδα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα του Νοτίου Ομίλου ανεβαίνοντας κατηγορία, δόθηκε 2 αγωνιστικές πριν το τέλος, ενώ το ίδιο ισχύει και με την μάχη της παραμονής. Στην Επισκοπή η Κηφισάε επικράτησε των Κρητικών με 5-1 και από την στιγμή που η Athens Kallithea έχασε από την Ηλιούπολη με 1-0, άγγιξε την άνοδο, καθώς στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια θέλει μόλις έναν βαθμό. Στην μάχη της παραμονής, το Αιγάλεω επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ έμεινε στην Super League 2, ρίχνοντας στην Γ’ Εθνική την Προοδευτική.

Ηλιούπολη – Athens Kallithea 1-0

Όλα στραβά στην Ηλιούπολη για την Athens Kallithea που πλέον θέλει ένα θαύμα και αυτό μπορεί να μην της φτάνει για να ανέβει στην Super League. Η ομάδα της Καλλιθέας γνώρισε την ήττα από την Ηλιούπολη που από την πλευρά της δεν χαρίστηκε στην αντίπαλό της με 1-0 και μένοντας πίσω με 5 βαθμούς από την Κηφισιά με 2 αγώνες να απομένουν θέλει κάτι παραπάνω από θαύμα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Με το 1-0 αυτό η Ηλιούπολη ανέβηκε στην 6η θέση με 41 βαθμούς, ενώ η Athens Kallithea έμεινε στους 59 δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Να τονιστεί πως αν Καλλιθέα και Κηφισιά τερματίσουν ισόπαλες, την άνοδο θα πάρει το συγκρότημα των βορείων προαστίων που υπερτερεί στην ισοβαθμία (μία νίκη, μια ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Άντο μόλις στο 7′, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και κέρδισαν πέναλτι στο 54′, αλλά ο Περιστερίδης νίκησε τον Λουκίνα κρατώντας το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 58′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ντεμέτριους και το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος για την Ηλιούπολη.

Σκόρερ: 7′ Άντο σουτ

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Κρέτσι (87′ Ντόη), Τσαφταρίδης, Βασιλείου (87′ Γεωργιάδης), Μπαστακός (70′ λ.τ Έμπερτ), Μπαξεβάνος, Γκοτσούλιας, Ζιούλης, Βάρκας, Ανδρέου, Άντο (68′ Δημητριάδης).

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Ευαγγέλου, Ματίγια (88′ Τσιντώνης), Ναμπί, Σαντάνα (74′ Μπάμπης), Βασιλούδης (65′ Ουές), Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Καινούργιος, Βλάχος (88′ Μάλτσι), Ντεμέτριους.

Επισκοπή – Κηφισιά 1-5

Με πεντάρα στο Ρέθυμνο στην Super League η Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στην Κρήτη, επικράτησε με το ευρύ 5-1 της Επισκοπής και συνδυασμό με την ήττα της Athens Kallithea από την Ηλιούπολη, μόνο αν αυτοκτονήσει δεν θα κατακτήσει το πρωτάθλημα του Νοτίου Ομίλου. Με το τρίποντο αυτό η Κηφισιά έφτασε τους 64 βαθμούς, 5 περισσότερους από την Καλλιθέα, ενώ έχει και την μεταξύ τους ισοβαθμία. Η Επισκοπή ήταν υποβιβασμένη και έμεινε στους 12.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αντερέγκεν στο 10′ και τελείωσαν τα πάντα στο πρώτο ημίχρονο καθώς πέτυχαν ακόμα τρία γκολ με τους Κουϊρουκίδη και Μαζουλουξή (δος) στο 23′ και 28′ και 32′ αντίστοιχα. Στο 2ο ημίχρονο έκαναν το 0-5 με τον Να’α και ο Πολίτης στο 70′ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Σκόρερ: 70′ Πολίτης – 10′ Αντερέγκεν, 23′. Κουϊρουκίδης, 28′ , 32′ Μαζουλουξής, 65′ Να’α

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Βάτζιος, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Πολίτης, Τσιλεδάκης, Αμπαφού, Κούτσιας, Σταθόπουλος, Τζωρτζινάκης (82′ Μέτα), Λέκα (69′ Καφετζής), Αραμπατζής (73′ Μπερικάκης).

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος (46′ Αγριμάκης), Σωτηράκος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Στ. Ποζατζίδης (64′ Να’α), Προβυδάκης (64′ Δημοσθενιάδης), Παπασάββας (71′ Καλλέργης), Νοικοκυράκης, Ταλάλ (64′ Παναγιώτου), Κουιρουκίδης, Αντερέγκεν.

Αιγάλεω – ΠΑΟ Ρουφ 2-1

Νίκη παραμονής για το Αιγάλεω. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ και παρέμειναν και μαθηματικά στην Super League 2, ρίχνοντας στην Γ’ Εθνική την Προοδευτική. Το Αιγάλεω έφτασε τους 33 βαθμούς, με την Προοδευτική να έχει 24, ενώ ο ΠΑΟ Ρουφ ήταν ήδη πεσμένος έχοντας 12.

Στα του αγώνα ο Πολυχρόνης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 7′, γκολ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Φουρλάνο στο 63′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις με τον Τασιούλη.

Σκόρερ: 7′ Πολυχρόνης, 63′ Φουρλάνος – 90+3′ Τασιούλης

Αιγάλεω (Καβακάς): Σκαφίδας, Μπούσης, Φουρλάνος, Καμαρά, Πεχλιβανόπουλος, Πολυχρόνης (83′ Σπίνος), Τσίτσαρης (62′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ (62′ Σταματάκης), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος (20′ λ.τ Βλαχομήτρος), Κωστανάσιος (83′ Χοτζάλι).

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Τσόγκας, Σμπώκος, Μκρτσιάν (46′ Λαμπρίδης), Καμύ, Γαϊτάνης, Μαρινάκης, Ζαχαρός (46′ Φιλιμέγκας), Καλλέργης (46′ Τσάβος), Ζούνης, Βενάρδος, Μπαϊράμι.