Super League 2: Η Athens Kallithea των δέκα παικτών νίκησε (2-1) την Ηλιούπολη

Η Athens Kallithea επικράτησε 2-1 της Ηλιούπολης στο Ελ Πάσο και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας που έχει χτίσει από τους διώκτες της

Η Athens Kallithea πέτυχε σημαντικό τρίποντο στη μάχη της άνοδου στη Stoiximan Super League, καθώς επικράτησε 2-1 της Ηλιούπολης στο Ελ Πάσο για τη 18η αγωνιστική του Β' ομίλου της Super League 2.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμός, με φάσεις και σκληρά μαρκαρίσματα ως είθισται σε ντέρμπι της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματίγια στο 36'.

Η Ηλιούπολη απάντησε με τον Ντέτλερ στο 40ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα ότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση και τον Παντελίδη, καθώς θεωρούν ότι ήρθε σε επαφή με την μπάλα όντας εκτεθειμένος. Η Ηλιούπολη είχε την ευκαιρία για την ανατροπή πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους, όταν το σουτ του Μπουσάι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Athens Kallithea να μένει με παίκτη λιγότερο στο 47'. Ο Μπουλούλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που σκόραραν με τον Μουτίνιο στο 60ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Γιεβρέμοβιτς (75′ Μαρόττα), Μπουλούλης, Σίλβα (46′ Μουστακόπουλος), Ματίγια, Ντεμέτριους (50′ Μανθάτης), Βασιλόγιαννης (89′ λ.τ Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος (46′ Μουτίνιο), Λουκίνας.

Ηλιούπολη (Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Βενάρδος, Ράμος (81′ Κρέτση), Ασίγκμπα, Μπουσάι (54′ λ.τ Γκοτσούλιας), Μάντιτς (66′ Γιάννου), Παντελίδης (81′ Κόστα), Φρίμπονγκ, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (66′ Μπαρμπάρο), Ντέτλερ.