Super League 2: Η Athens Kallithea νίκησε και τον Παναθηναϊκό Β’, από κοντά τα Χανιά που νίκησαν με τεσσάρα τον Διαγόρα

Η Athens Kallithea εκμεταλλεύτηκε ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό Β' στο Ελ Πάσο. Από κοντά τα Χανιά που νίκησαν εύκολα 4-0 τον Διαγόρα.

Η Athens Kallithea κράτησε τη θέση της στην κορυφή του Β' ομίλου της Super League 2, καθώς επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού Β' στο Ελ Πάσο. Το τριφύλλι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 21ο λεπτό λόγω της αποβολής του Τουρκοχωρίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο αυτό το πλεονέκτημα.

Αρχικά ο Κυνηγόπουλος άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και τέσσερα λεπτά μετά ο Γιάννης Λουκίνας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης στο 90+2'.

Έτσι η Athens Kallithea έφτασε τους 30 βαθμούς και τα Χανιά την ακολουθούν έχοντας έναν βαθμό λιγότερο.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Μπουλούλης, Ματίγια, Ρομαό (70′ Τόρες), Κυνηγόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (68′ Τσιντώνης), Λουκίνας (68′ Νεκούλ).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς (79′ Φρόκου), Φουρτάδο (79′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς (69′ Αθανασακόπουλος).

Άνετη τεσσάρα για τα Χανιά

Τα Χανιά δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στην έδρα τους κόντρα στον Διαγόρα, καθώς επικράτησαν 4-0 και παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάναλη. Ο Κόλα στο 64ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 και έξι λεπτά μετά ο Χόρχε Ντίας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νίκολιτς στο 90+2'.

Δυστυχώς για τους Κρητικούς ο Δημήτρης Μάνος έσπασε τη μύτη του και υπέστη έναν σοκαριστικό τραυματισμό.

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Σέχου, Σιλά (72’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (65’ Νίλι), Ντίας, Μανουσάκης (65’ Μιούλερ), Μάνος (7’ λ.τ Κόλα), Μάναλης (72′ Βουό).

Διαγόρας (Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Σταματούλλας (60’ Λούκιτς), Μασούρας, Τσιαντούλας (78′ Μέντες), Φέκκας (71’ Μουντές), Νικόλης, Λεσάι (78′ Τσαβός), Μανιάς.