Super League 2: Με ανατροπή στο -2 από την κορυφή η Καλλιθέα και περιμένει

Η Καλλιθέα με ανατροπή επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής και μείωσε στους δύο βαθμούς από την πρωτοπόρο Κηφισιά, η οποία αγωνίζεται την Πέμπτη. Στο Αιγάλεω η Επισκοπή έφυγε με το διπλό (2-3) με το Σίτι παραμένει λίγο πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού

Με τον Γιάννη Λουκίνα να πετυχαίνει δυο γκολ σε τέσσερα λεπτά, η ομάδα των Νοτίων Προαστίων επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής για την 23η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Betsson Super League 2 και μείωσε σε δυο πόντους τη διαφορά από την πρωτοπόρο, Κηφισιά, με παιχνίδι περισσότερο. Απ’ την άλλη, η ομάδα της Αχαΐας παρέμεινε στους 39 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Στα του αγώνα, οι δυο προπονητές έδωσαν έμφαση στην προφύλαξη των μετόπισθεν στα πρώτα λεπτά και το παιχνίδι είχε πολύ τακτική με λίγες απειλητικές καταστάσεις για τις δυο εστίες. Το προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο μέρους με τον Τοπάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Athens Kallithea μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και μείωσε στο 51’ με τον Λουκίνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και στις καθυστερήσεις ο Ναμπί διαμόρφωσε το τελικό 3-1 που κρατάει ζωντανή την ομάδα του στη «μάχη» της ανόδου.

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός Β’ πέτυχε την πέμπτη σερί του νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Προοδευτικής. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 23 πόντους, με την Προοδευτική να παραμένει στους 19 βαθμούς και βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αλγκασίμ Μπα, ο οποίος σκόραρε στο 71’ λίγες ημέρες μετά το χατ τρικ επί της Athens Kallithea.

Εκπληκτικό ματς στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», με την Επισκοπή να πετυχαίνει σπουδαίο «διπλό» με 3-2 του Αιγάλεω και με 12 βαθμούς να παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Κολλά, με τους κρητικούς να ισοφαρίζουν στο 13’ με τον Βουκελάτο. Η Επισκοπή ήταν ανώτερη και στο 57’ γύρισε «τούμπα» το ματς με τον Αμπαφού. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία με τον Φουρλάνο, όμως ο Κεφαλάς χάρισε στις καθυστερήσεις του τρεις βαθμούς της νίκης στην Επισκοπή.

Καταιγιστικά ήταν τα Χανιά που επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 του ΠΑΟ Ρουφ και τον… βύθισαν προς τον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2′ με τον Αντώνη Μπουρσέλη. Στο 14′ τα Χανιά «διπλασιάσαν» τα τέρματα τους με τον Ηλία Τσέλιο και στο 62′ έκαναν το 3-0 με τον Μάναλη δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην άνετη επικράτηση τους.

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής
Α’ Όμιλος

Τρίτη 2/5
Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας 2-2
(67′ Πολίτης, 71′ Ριμπέιρο – 40′ Παπαδόπουλος, 52′ Πόποβιτς)

Τετάρτη 3/5
Athens Kallithea FC-Παναχαϊκή 3-1 (51′, 55′ Λουκίνας, 90+4′ Ναμπί – 45+1′ Τοπάλ)
Προοδευτική-Ολυμπιακός Β’ 0-1 (71′ Μπα)
ΟΦ. Ιεράπετρας- Ηρόδοτος
Ηλιούπολη-Καλαμάτα 0-1 (71′ Ρόβας)
Αιγάλεω-Επισκοπή 2-3 (6′ Κόλλας, 89′ Φουρλάνος – 13′ Βουκελάτος, 58′ Αμπόφο, 90+6′ Κεφαλάς)
ΠΑΟ ΡΟΥΦ-Χανιά 0-3 (2′ Μπουρσέλης, 14′ Τσέλιος, 62′ Μάναλης)