Super League 2: Ανατροπή ανόδου για την Athens Kallithea, ήττα Καλαμάτας στη Ρόδο, τεσσάρα τα Χανιά

Η Athens Kallithea πανηγύρισε νίκη ανόδου με ανατροπή κόντρα στον Ιωνικό, την ώρα που η Καλαμάτα γνώριζε οδυνηρή ήττα στη Ρόδο από τον Διαγόρα ενώ τα Χανιά επικρατούσαν στο κρητικό ντέρμπι του Γιούχτα.

Η Athens Kallithea οδεύει με σπασμένα φρένα για τη Stoiximan Super League της σεζόν 2024/25. Κέρδισε με ανατροπή τον Ιωνικό με 2-1, την ώρα που τα Χανιά δεν συνάντησαν δυσκολία κόντρα στον Γιούχτα και ο Διαγόρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη (1-0 την Καλαμάτα) μετά από έξι αγώνες.

Χανιά – Γιούχτας 4-1

Τα Χανιά πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη επί του Γιούχτα με 3-1, η οποία τους διατήρησε σε απόσταση έξι βαθμών από την κορυφή, αφού ο Ιωνικός δεν τους έκανε το "δώρο" να κόψει βαθμούς από την Athens Kallithea.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου με τον Μάναλη.

Ο Γιούχτας αντέδρασε στο 61' με τον Άλμπερτ, πριν ο Λεμονής, ο Μάναλης με το δεύτερο προσωπικού του γκολ και ο Μίλερ διαμορφώσουν το τελικό 4-1 υπέρ των Κρητικών. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα τα Χανιά βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 27 βαθμούς, ενώ ο Γιούχτας στην 9η με 18, τρεις πάνω από τον απευθείας υποβιβασμό.

Χανιά (Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (82′ Τσορνομάζ), Σιλά, Λεμονής, Ντίας (82′ Μιούλερ), Τσέλιος (65′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάνος (65′ Πέιος), Μάναλης

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Κορνιλάκης (55′ Γελαδάρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (72′ Ροβίθης), Κόλα, Λώλης, Νοικυράκης, Μπουτσάκης (55′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (55′ Μπρους), Αλεξόπουλος

Athens Kallithea – Ιωνικός 2-1

Η Athens Kallithea πανηγύρισε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στον Ιωνικό με 2-1, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας των έξι βαθμών από τα Χανιά.

Η ομάδα της Νίκαιας άνοιξε το σκορ με τον Σαλίνας στο 34', αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο. Η ομάδα του Βοσνιάδη στο δεύτερο 45λεπτο πίεσε και βρήκε τα δύο γκολ που ανέτρεψαν το ματς σε διάστημα δεκατριών λεπτών.

Τον αγώνα έφερε στην ισοπαλία ο Ματίγια στο 70', με το Λουκίνα να δίνει το τρίποντο στην Athens Kallithea στο 83' της αναμέτρησης.

Μετά από 19 αγωνιστικές η Athens Kallithea παραμένει μόνη πρώτη με 43 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται στην τρίτη θέση, έχοντας συγκάτοικο την Ηλιούπολη με 32 πόντους.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Μανθάτης, Καινούργιος, Σίλβα, Ματίγια, Μουστακόπουλος (17′ λ.τ Τσιντώνης (46′ Μουτίνιο), Νεκούλ (46′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας (90′ Μαρόττα), Ντεμέτριους (77′ Τόρες)

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Σόουζα, Τασουλής (76′ λ.τ Ιμεραλιλάι), Γιακουμάκης (63′ Ουακάσο (87′ Ροντρίγκες), Γκοράνοφ, Ζάχαβι, Ντάουντα, Γκίνη, Σερπέζης (63′ Οικονομίδης), Σαλαζάρ, Σαλίνας (87′ Δρίτσας)