Super League 1: Βήμα Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ, 0-2 στο “Κλ. Βικελίδης”

Με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε και χαμένο πέναλτι, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το «Κλ. Βικελίδης» επικρατώντας του Άρη με 0-2, με αποτέλεσμα να κάνει ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια κατάκτησης της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε στο πρώτο 45λέπτο, και στο δεύτερο μέρος κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, δίνοντας χώρο στον Άρη, χωρίς όμως να τον αφήσει να απειλήσει.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει πέναλτι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπα να κάνει χέρι, μετά από κάθετη πάσα του Μπίσεσβαρ στον Στοχ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σφιντέρσκι, με τον Κουέστα να πέφτει και να αποκρούει.

Στο 36’ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Βαρέλα να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Στοχ από τα δεξιά και να «νικά» τον Κουέστα για το 0-1. Στο 39’ ο Γκάμα έβαλε δύσκολα στον Πασχαλάκη, που απέκρουσε το σουτ του Βραζιλιάνου. Στο 43’ ο Ματίγια, με εκτέλεση φάουλ ήθελε να στείλει η μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Πασχαλάκη, που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ βρήκε δεύτερο γκολ, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει πανέξυπνη κάθετη πάσα στον Σφιντέρσκι, ο οποίος πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουέστα για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει «φουριόζος» και να βρίσκεται συχνά στα καρέ του ΠΑΟΚ μέχρι το 55’, αλλά να του λείπει η καλή τελική προσπάθεια. Η πρώτη φάση που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ ήρθε στο 68’ με τον Στοχ να εκτελεί κόρνερ, τον Μάτος να πιάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 69’ ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντεπίθεση, με τον Στοχ να σεντράρει για τον Σφιντέρσκι και τον Κουέστα να μπλοκάρει την προβολή του Πολωνού.

Στο 84’ ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία ήταν μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Μανσίνι, με τον ποδοσφαιριστή του Άρη να γλιστράει και να μη φτάνει στη μπάλα.

Στο 92΄, σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Δεληζήσης ανέτρεψε τον Άκπομ εκτός περιοχής, με τον διαιτητή Σβάιερ να τον αποβάλλει με κόκκινη κάρτα. Θα πρέπει να σημειωθεί πως ο Άρης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση χωρίς να κάνει καμία αλλαγή.

Άρης: Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Μπα, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Γκάμα, Μαντσίνι, Ιντέγε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (93′ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (86’ Τσιγγάρας), Τζόλης (81’ Ροντρίγκο), Στοχ (86’ Λημνιός), Σφιντέρσκι (81’ Άκπομ).