Super League 1: Στο +16 Ολυμπιακός μετά το 2-2 της Τούμπας (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε 16 βαθμούς από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League 1, μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης (2-2).

Ο Άρης κέρδιζε 0-2 στην Τούμπα μέχρι το 87ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ σε διάστημα 7 λεπτών από τους Ίνγκασον (87′) και Βιεϊρίνια (94′ πεν.) πήρε την ισοπαλία σε ένα παιχνίδι, που έμοιαζε χαμένο. Οι κίτρινοι παραμένουν στην 2η θέση και 16 βαθμούς από τον Ολυμπιακό, στο -17 ο ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι με τη Λαμία από το πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τα 3 τέρματα. Στο 8′ και στο 10′ οι Μπρούμα και Φορτούνης έκαναν το 2-0 και ο Ελ Αραμπί στο 33′ πέτυχε το τρίτο γκολ των ερυθρόλευκων.

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Παναιτωλικό, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Βόλου, έφτασε τους 20 βαθμούς και πέρασε στη βαθμολογία ΟΦΗ και Λαμία, που έχουν από 19. Σκόρερ του σημαντικού τέρματος ο Αμερικανός, Γκρέγκορι Αριγίμπι.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής της Super League:

Σάββατο 6/3

ΟΦΗ-Λάρισα 2-3 (4′ Στάικος, 74′ πεν. Ντε Γκουζμάν – 29′, 84′ πεν. Ντουρμισάι, 63′ Ακούνια)

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 1-1 (19′ Μανούσος – 76′ Αλί Μπαμπά)

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0 (19′ Μιλιντσεάνου)