Super League 1: Μεγάλα “διπλά” Απόλλωνα, Ιωνικού- Τριάρα ο Βόλος (vid)

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Απόλλωνας Σμύρνης και Ιωνικός σε Ηράκλειο και Τρίπολη αντίστοιχα, ενώ ο Βόλος δεν χαρίστηκε της Λαμίας στο πρώτο χρονικά ματς της 3ης αγωνιστικής των πλέϊ άουτ.

Ζωντανές διατήρησε ο Απόλλων Σμύρνης τις ελπίδες του για παραμονή στα «σαλόνια» της Super League. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μετά τη νίκη της κόντρα στον Παναιτωλικό (1-0), κέρδισε 2-1 τον ΟΦΗ μέσα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και μείωσε πλέον στους δύο πόντους την διαφορά της από την προτελευταία Λαμία, η οποία νωρίτερα είχε ηττηθεί (3-0) από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Εκ του αποτελέσματος όμως, δεν αξιοποίησε την υπεροχή και τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος, απόρροια και των εξαιρετικών επεμβάσεων του τερματοφύλακα Σόρτσαν.

Το αποτέλεσμα ήταν τελικά να το πληρώσει στις καθυστερήσεις του 45λέπτου (45’+3’), όταν η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε αυτή στο πολυπόθητο γκολ. Από σέντρα του Μαρτίνες, ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά και ο Φατιόν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή κοντρόλαρε με το στήθος και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Επασί για το 0-1 του Απόλλωνα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν (1-1) στο 70’ με το τέρμα που σημείωσε ο Λουίζ Φελίπε, όμως ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 78’ πέτυχε στο 1-2 με τον Σλίβκα και πήρε τελικά το «χρυσό» τρίποντο που τον κράτησε στο «κόλπο» της παραμονής.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (54′ Μπαλογιάννης), Βούρος, Πασαλίδης (84′ Ουές), Γιαννούλης, Μεγιάδο (84′ Μπουζούκης), Στάικος (54′ Τοράλ), Νέιρα, Τσιλιανίδης (54′ Ντε Γκούζμαν), Λάμπρου, Λουίζ Φελίπε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης, Άλβες, Ντομίνγκεζ, Βιτλής, Φατιόν (64′ Τσίμπσαχ), Κάστρο, Σλίβκα, Μαρτίνες, Ντάουντα (46′ Ρόγκνε), Ιωαννίδης (83′ Μπακογκού).

«Αγκάλιασε» την παραμονή ο Ιωνικός!

Αγκαλιά με την παραμονή βρίσκεται ο Ιωνικός, που αποδεικνύεται σε… κακό δαίμονα του Αστέρα! Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού νίκησε για δεύτερη φορά φέτος μέσα στην Τρίπολη (2-3) σε ένα ματς… καρμπόν με αυτό της κανονικής διάρκειας και πλέον αναζητά έναν βαθμό για να σωθεί και μαθηματικά.

Οι Αρκάδες μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι, κυκλοφορούσαν την μπάλα και είχαν περισσότερο την κατοχή. Μόλις στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ριέρα έκανε ένα ωραίο πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 15’ ο Ιωνικός κέρδισε ένα φάουλ, το οποίο το έβγαλε εντυπωσιακά ο Τσιφτσής. Τα λεπτά περνούσαν η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τον Ιωνικό να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο 28’ οι Νικαιώτες κέρδισαν κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα ο Τσιγκρίνσκι με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Από εκεί και πέρα ο Αστέρας έριξε κάπως τον ρυθμό του και όποιες φάσεις και να είχε δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στο 41’ ο Μάντζης διπλασίασε τα τέρματα για τον Ιωνικό με κοντινό πλασέ, παίρνοντας την ασίστ από τον Σάντσεζ. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο μέτρησε τελικά και η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-2).

Ο Ιωνικός στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε καλύτερο πρόσωπο, ήταν πιο απειλητικός, με τον Αστέρα Τρίπολης να τα έχει… χαμένα. Στο 52’ ο Μάντζης πέτυχε το 3-1 με την ομάδα του Σπανού από εκεί και έπειτα πίεζε ασφυκτικά τους Αρκάδες, οι οποίοι έκαναν αρκετά λάθη.

Στο 87’ ο Μουνάφο με ωραίο πλασέ στην κίνηση μείωσε σε 3-2, μετά από γύρισμα του Γκαρθία.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Άλβαρες, Βαλιέντε (79′ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (46′ Μουνάφο), Τιλίκα, Ριέρα (46′ Κρέσπι), Σονί (59′ Σίτο), Μπενίτο (59′ Μπαράλες).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Ρομαό (88′ Τσιριγώτης), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο (61′ Κιάκος), Άοσμαν (82′ Γκοτσούλιας), Λένις (46′ Τουράμ), Μάντζης (82′ Καμπράλ).

Δεν χαρίστηκε ο Βόλος

Ο αδιάφορος βαθμολογικά Βόλος κέρδισε 3-0 τη Λαμία που περιμένει να δει τι θα κάνει ο Απόλλων Σμύρνης στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ. Σκόρερ οι Μπαρτόλο (72’), Ροσέρο (91’), Φεράρι (95′).

Βόλος: Παπαδόπουλος, Φεράρι, Λογαράς (68’ λ. τρ. Τριανταφύλλου), Σιέλης, Άλχο, Μεταξάς, Μπαριέντος (77’ Ριένστρα), Κορέα, Φερνάντες (59’ Ροσέρο), Μπαρτόλο (77’ Πουρίτα), Φαν Βέερτ

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο (68’ λ. τρ. Βύντρα), Τζανετόπουλος (77’ Βέλλιος), Λούκας, Μαρτίνεθ (81’ Σαραμαντάς), Τζανδάρης (81’ Μανουσάκης), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Καραμάνος (77’ Ρόμανιτς)