Super League 1: Αστέρας στην πρεμιέρα 1-0 τον Παναθηναϊκό, “διπλό” ο Βόλος στο Περιστέρι

Με το αριστερό ξεκίνησε τη χρονιά ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη για την πρεμιέρα της Super League.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει τον νικητή σημείωσε ο Ριέρα με ωραία ενέργεια και εκτέλεση με το αριστερό, μετά από ασίστ του Τιλίκα στο 73ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν και δοκάρι δέκα λεπτά μετά, σε σουτ «φωτοβολίδα» του Τασουλή, όντες ανώτεροι συνολικά στην επανάληψη.

Αντιθέτως, το «τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε προηγηθεί εκείνο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κυριάρχησαν μετά το… μουδιασμένο ξεκίνημα, καθώς ο Καρλίτος είχε… κέφια και έφτιαξε φάσεις για γκολ, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 26ο λεπτό.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Άλβαρεθ (71’ Τασουλής), Μπελόκ (56’ Βαλιέντε), Μουνάφο (72’ Μπ. Φερνάντεθ), Αλί Μπαμπά (56’ Τιλίκα), Κρέσπι (90’+3’ Γκαρσία), Ριέρα, Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (86’ Ζαγαρίτης), Σερπέζης (60’ Μπουζούκης), Κουρμπέλης (70’ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σαβιέρ (71’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.

Μεγάλο διπλό του Βόλου, 2-0 τον Ατρόμητο

Με ένα μεγάλο διπλό στην έδρα του Ατρομήτου ξεκίνησε τη χρονιά ο Βόλος που έφυγε με τους τρεις πόντους και από το Περιστέρι, όπου νίκησε με 2-0 στην πρεμιέρα της Super League.

Ο Τάσος Δουβίκας στο 77΄ άνοιξε το σκορ, με τον Έλληνα επιθετικό να πανηγυρίζει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Βόλου, ενώ ο Μπαριέντος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 93′ με πέναλτι. Στην επιστροφή του στον Ατρόμητο, ο Νταμίρ Κάναντι είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, μετά τη δεύτερη κίτρινη (κόκκινη και αποβολή) που είδε ο Σπύρος Ρισβάνης, για μαρκάρισμα πάνω στον Χουάν Χοσέ Περέα.

Μετά από ένα υποτονικό και για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος προσπάθησε να αξιοποιήσει το αριθμητικό του πλεονέκτημα εντός του αγωνιστικού χώρου, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη φάση. Ωστόσο, στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη καλή ευκαιρία τους, κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Φεράρι βρήκε με σέντρα τον Δουβίκα και ο τελευταίος με προβολή έγραψε το 1-0. Με ανεβασμένη την ψυχολογία πλέον οι ποδοσφαιριστές του Βόλου ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισαν» τη νίκη από το σημείο του πέναλτι με τον Μπαριέντος. Ο διαιτητής είχε δείξει την «εσχατή των ποινών» στο 92΄, όταν ο Δουβίκας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γούτα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Τομάσεβιτς (84΄ Χαρίσης), Κιβρακίδης, Ούμπιδες (84΄ Ενσικουλού), Σάλομον, Ραμπέγιο (46΄ Μουνίθ), Αγκάγεφ (46΄ Στρούγγης), Μανούσος (65΄ Γιακουμάκης).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Τέκιο, Ριένστρα, Μπαριέντος (+90΄ Κρητικός), Γκουαροτσένα (46΄ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (67΄ Κιάκος), Περέα (81΄ Γέντρικσεκ), Δουβίκας.