Στραπάτσο για Καλαμάτα στη Νεάπολη, 3-2 ο Ιωνικός με ανατροπή

Η Καλαμάτα... κατάφερε να χάσει ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε 2-0 στο 25ο λεπτό και ενώ από το 70' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες

Η Καλαμάτα παρότι προηγήθηκε με 0-2 στη Νεάπολη του Ιωνικού, τελικά... κατάφερε να χάσει το ματς με 3-2 για την 6η αγωνιστική στη Super League 2.

Στο γήπεδο που Καλλιθέα και Χανιά πέρασαν με άνετο 3-0, η Καλαμάτα έδειχνε στο ξεκίνημα του αγώνα να βαδίζει στα ίδια χνάρια καθώς προηγήθηκε με 0-2 πριν συμπληρωθεί το ημίωρο. Ο Ιωνικός ωστόσο κατάφερε να γυρίσει από την... κόλαση και όχι απλά ισοφάρισε σε 2-2 αλλά τελικά κατάφερε στην εκπνοή με τον Σαλαζάρ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή!

Η Καλαμάτα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έπιασε στον… ύπνο τον Ιωνικό, καθώς μέχρι το 25’ ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2.

Αρχικά στο 14’ ο Ακόστα με σουτ νίκησε τον Αγριμάκη για το 0-1 ενώ ο Τάτος έκανε δύο τα τέρματα της στο 24’, δίνοντας προβάδισμα για μεγάλο διπλό στους φιλοξενούμενους.

Τότε ήταν που αντέδρασε και ο Ιωνικός. Ο Ντε Βινσέντι στο 35’ είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μέντες με δυνατό σουτ αλλά ο Ντάουντα ήταν ο άνθρωπος που μείωσε το σκορ στο 38’ με ωραίο σουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 50’ όπου με κεφαλιά νίκησε τον Μέντες και έκανε το 2-2 για τους Νικαιώτες που από το 71ο λεπτό βρέθηκαν ν’ αγωνίζονται με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κάνκολα!

Στα τελευταία λεπτά ακολούθησε ένα… θρίλερ. Ο Ακόστα δεν κατάφερε να πετύχει το 3-2 στο 88’ καθώς το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Μέντες. Τελικά, ο Σαλαζάρ ήταν ο άνθρωπος που ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή και με σουτ νίκησε τον πορτιέρε της Καλαμάτας και έκανε το 3-2 υποχρεώνοντας το συγκρότημα του Περικλή Αμανατίδη στη δεύτερη ήττα στη σεζόν.

Ιωνικός: Αγριμάκης, Τζανακάκης, Σόουζα, Ζάχαβι, Τασούλης, Κάνκολα, Οικονομίδης (61′ Γκίνη (75′ λ.τ Σερπέζης), Ντε Βινσέντι, Γιακουμάκης (82′ Γκοράνοφ), Σαλαζάρ, Ντάουντα (82′ Ζοάο Σίλβα).

Καλαμάτα: Μέντες, Κωστούλας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ραπόζο, Μπενίτες, Ματέους, Τάτος, Ακόστα, Πασάς, Μπαράλες (12′ λ.τ Ρόβας (69′ Κατάλντι).