Στίβος: Με ένα άλμα στον τελικό του Ευρωπαϊκού ο Τεντόγλου- Υπερασπίζεται τον τίτλο του την Παρασκευή

Ο πρωταθλητής Ευρώπης προσγειώθηκε στα 8,04 μ. στο μοναδικό άλμα του

Ένα άλμα ήταν αρκετό για τον Μίλτο Τεντόγλου, προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το οποίο ξεκίνησε σήμερα στο Τορούν.

Ο 23χρονος πρωταθλητής προσγειώθηκε στα 8,04 μ. στην πρώτη του προσπάθεια στον προκριματικό, έπιασε το όριο και δεν χρειάστηκε άλλο άλμα. Έτσι, έδωσε ξανά ραντεβού με τους αντιπάλους του για τον αυριανό τελικό (21:20), στον οποίο θα κληθεί να υπερασπιστεί τον ευρωπαϊκό τίτλο που κέρδισε πριν από δύο χρόνια στη Γλασκώβη.

Το 8,04 μ. που σημείωσε ο Τεντόγλου ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση του προκριματικού του μήκους πίσω από το 8,18 μ. του Σουηδού Τόμπιας Μόντλερ, ο οποίος φαντάζει ως ο σημαντικότερος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου. Ο Σουηδός πήρε το αργυρό μετάλλιο, πίσω από τον Τεντόγλου, στη Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης το 2019.

Ο Τεντόγλου έχει την κορυφαία φετινή επίδοση στην Ευρώπη, με 8,21 μ., ενώ ο Σουηδός ακολουθεί στη σχετική λίστα, χάρη στην επίδοσή του στον σημερινό προκριματικό.

«Ήθελα απλώς να κάνω ένα άλμα και να τελειώσω τον αγώνα μου. Ο διάδρομος εδώ είναι πολύ καλός», δήλωσε ο Τεντόγλου μετά τον προκριματικό.

«Στον τελικό πιστεύω πως μπορώ να προσεγγίσω το ατομικό μου ρεκόρ (8,38 μ.). Η διοργάνωση γίνεται με ιδιαίτερες συνθήκες. Ακόμη και αν δεν έχει θεατές, είναι ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό», συμπλήρωσε.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αλέξανδρος Περιστέρης, που με άλμα στα 7,61 μ. στην τρίτη του προσπάθεια κατέλαβε την 11η θέση στο σύνολο με νέο ατομικό ρεκόρ.