Στην οκτάδα του Διεθνούς τουρνουά τένις στην Πάτρα η Κρίστυ Χριστοπούλου

Στο Διεθνές Τουρνουά Αντισφαίρισης για αγόρια/κορίτσια έως 12 ετών που διοργανώθηκε από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Tennis Europe 11-18 Ιουνίου στην Πάτρα, με συμμετοχές από 15 χώρες, η αθλήτρια Κρίστυ Χριστοπούλου πλασαρίστηκε με 3-1 νίκες στην τελική 8δα!

Η 11χρονη Μεσσήνια αθλήτρια, η οποία αγωνίστηκε λόγω καλής εθνικής κατάταξης απευθείας στην φάση των ομίλων αποφεύγοντας τους προκριματικούς, επιβλήθηκε με σχετική άνεση στις Ελληνίδες αθλήτριες του γκρουπ Ταρασιάδη (6-2 6-0) και Καραγιάννη (6-0 6-0), επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της “εντός τειχών”. Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή με αντίπαλο την πολύ δυνατή Ρωσo-Μαλτέζα Magro, παίρνοντας το μοναδικό εισιτήριο του γκροτπ για την τελική φάση των “8”. Η ταχύτητα των χτυπημάτων ακριβείας της αντιπάλου και το αρχικό άγχος της αθλήτριας μας την έφερε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 0-4. Το πείσμα και η εξαιρετικές άμυνες που έβγαλε η Χριστοπούλου από εκεί και έπειτα μείωσαν τους εύκολους πόντους και την αυτοπεποίθηση της Ρωσίδας, με την αθλήτρια του Σ.Α.Μεσσήνης να βρίσκει καλύτερα πατήματα και χτυπήματα εξαπολύοντας την αντεπίθεση της, ισοπεδώνοντας την Magro στο δευτερο σετ και παίρνοντας το ματς στο Tiebreak (4-6 6-1 10-4).

Στην τελική φάση, με αντίπαλο την Βρετανίδα Korpanec-Davies, σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Χριστοπούλου πάλι βρέθηκε πίσω με σετ, ανέβασε στροφές για να ισοφαρίσει κερδίζοντας το δεύτερο, αλλά αυτή την φορά έχασε τον αγώνα για δυο πόντους διαφορά (6-3 4-6 10-8).

Αιχμές για την διοργάνωση από την ελληνική πλευρά, καθώς ο αγώνας είχε πολλές “εσκεμμένες” αμφισβητούμενες φάσεις αυξάνοντας άσκοπα τον εκνευρισμό της αθλήτριας μας, με τους διοργανωτές να αρνούνται την εποπτεία ενός τόσο σημαντικού αγώνα!

Επόμενος σταθμός για την Χριστοπούλου είναι το Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Πτολεμαϊδα, με την αθλήτρια μας να εντάσσεται για το συγκεκριμένο τουρνουά στην ομάδα του προπονητή της εθνικής Ανδρών Δημήτρη Χατζηνικολάου!