Σπερχογεία- Εθνικός Μελιγαλά 2-2: Όρθιοι στο 93′ οι “κυανόλευκοι”

Με γκολ του Γρηγόρη Παπαγεωργίου στις καθυστερήσεις ο Εθνικός Μελιγαλά στέρησε από τους "ταύρους" την πρώτη νίκη στη σεζόν

Σπερχογεία και Εθνικός Μελιγαλά μοιράστηκαν τα πάντα στο "Π. Γεωργανάς" με το 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α' τοπικής Μεσσηνίας.

Και οι δύο έψαχναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά συμβιβάστηκαν με τον βαθμό που για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώτος στη σεζόν, αν και έφτασαν μία ανάσα από την πρώτη νίκη.

Οι "ταύροι" ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1 με τον Εθνικό Μελιγαλά, που είχε στον πάγκο τον Ηλία Μουρούσια, να στέκεται καλύτερα στο β μέρος και τελικά να παίρνει το βαθμό με γκολ στις καθυστερήσεις με γκολ του Γρηγόρη Παπαγεωργίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 10ο λεπτό όταν σε σέντρα του Σώκαλη από δεξιά ο Μαστρόκαλος έκανε την κεφαλιά με τον Αλεξόπουλο να διώχνει στη γραμμή. Η επιθετικότητα της Σπερχογείας επιβραβεύτηκε στο 16' όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού Μελιγαλά ο Μαστρόκαλος με σουτ έκανε το 1-0.

Η απάντηση ωστόσο από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση καθώς τέσσερα λεπτά μετά ο Σαραντόπουλος με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κακαλέτρη για το 1-1.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Γουδέλη το οποίο μπλόκαρε ο Αλεξόπουλος πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη καλή φάση και στο β μέρος όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Σώκαλη η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα αλλά ο Αλεξόπουλος δεν αιφνιδιάστηκε και την έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 75ο λεπτό όταν ο Ντάβος έκανε μπάσιμο από δεξιά και έκανε σέντρα σουτ με τον Κακαλέτρη να παρεμβάλλεται και να κάνει το 2-1.

Στο 88' οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για χέρι εντός περιοχής και τελικά κατάφεραν να πάρουν το βαθμό στις καθυστερήσεις όταν ο Γρηγόρης Παπαγεωργίου από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ στη δεξιά γωνία του Κακαλέτρη για το 2-2.

Σπερχογεία: Κακαλέτρης Κ., Τζεφερεμιναίος (73' Τσιάκας), Βέλμαχος, Μαστρόκαλος, Λίνα, Δημητρίου, Γουδέλης (68' Τσιμπούρης), Μάτση, Κακαλέτρης Π., Σώκαλης, Ντάβος (90' Κατσάρας)

Εθνικός Μελιγαλά: Αλεξόπουλος Μακρής, Παπαγεωργίου Ν. Νινιός, Αλντέσκου (82' Αβράμης), Παπαγεωργίου Γ., Σαραντόπουλος, Γεωργατσέλης (46' Κλεφτόγιαννης), Μάραντος (75' Ζύλφο), Ξυδιάς (75' Διακουμάκος), Κανελλόπουλος