Σούπερ Λίγκα: Εφιάλτης για ΑΕΚ, μίλησε η Τούμπα για ΠΑΟΚ

Μία αγωνιστικά «άρρωστη» ΑΕΚ, παρουσίασε κάκιστη εικόνα σε ένα ακόμη παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα εντός έδρας από την Ξάνθη με 1-2 στην πρεμιέρα της Super League 1.

Οι Ντε Αμορίμ και Μπαριέντος τα γκολ για τους Ακρίτες, μείωσε στο 90′ ο Ολιβέιρα για την Ένωση. Τα’ κουσε απο τους οπαδούς ο Καρντόσο που μετράει ώρες στον πάγκο της ΑΕΚ.

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον μαχητικό Παναιτωλικό κερδίζοντας με 2-1. Στο 27′ από ωραία σέντρα του Γιαννούλη ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κνετ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ στην καινούργια σεζόν για το πρωτάθλημα.

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ απλοποιήθηκε στο 76′ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Μίσιτς, που από πλάγια θέση με σουτ κεραυνό αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού κι έκανε το 2-0.

Η ομάδα του Αγρινίου μείωσε στο 90’+2′ με επίσης ωραίο γκολ του Ντάλσιο.

Ονειρικό πρώτο ματς στην Super League έκανε ο Βόλος ο οποίος επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 2-1 και πέτυχε την παρθενική του νίκη στη μεγάλη κατηγορία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουνίθ που σημείωσε και τα δύο τέρματα (38′ και 70′). Το μόνο που κατάφεραν οι «κυανέρυθροι» ήταν να μειώσουν στο 90+3′ με τον Αραμπούλι.

Στο Περιστέρι Ατρόμητος και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τυχερό γκολ του Νάστου αφού ο Κρίστινσον δεν υπολόγισε την τροχιά της μπάλας, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Μιλοσάβλιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.