Σλάβια Πράγας – Παναθηναϊκός 2-0: Πλήρωσε αμυντική ολιγωρία και διαιτητικές αποφάσεις, αλλά έχει τη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0 από τη Σλάβια Πράγας σε ένα ματς όπου πλήρωσε κάποιες ολιγωρίες στην άμυνα του αλλά είδε και τον διαιτητή στο πρώτο 45λεπτο να τον αφήνει αναίτια με δέκα παίκτες. Οι πράσινοι έχουν όμως μια “ζαριά” ακόμη στη Λεωφόρο να τα δώσουν όλα για την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα 2-0 από τη Σλάβια σε ένα ματς που πλήρωσε αμυντικές ολιγωρίες αλλά και το οποίο έγινε ροντέο μετά την αποβολή του Παλάσιος στο 40′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο που υπέδειξε ο Γάλλος διαιτητής της αναμέτρησης Ρούντι Μπουκέτ και προκάλεσε εκνευρισμό στο τριφύλλι εντός και εκτός γηπέδου.

Οι πράσινοι έχασαν τη συνοχή τους, τη συγκέντρωση τους και το πλήρωσαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ που δέχτηκαν ενώ στο δεύτερο μέρος και παρά το γεγονός πως και η Σλάβια σωστά έμεινε με δέκα παίκτες στο 52′ έδειξε να διαχειρίζεται καλύτερα το ματς με δέκα παίκτες και μια ακόμη ολιγωρία στην άμυνα έφερε ένα δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους και έκανε τα πράγματα για πρόκριση των πράσινων πολύ δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα σε μια εβδομάδα στη Λεωφόρο.

Τα δύο γκολ των Τσέχων ήρθαν σε καίρια και κρίσιμα σημεία, το μεν πρώτο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Παναθηναϊκό να παίζει με δέκα παίκτες και σε μια φάση διαρκείας να μην μπορεί να διώξει τη μπάλα από την περιοχή του.

Ενώ το δεύτερο ήρθε όταν η Σλάβια έμεινε αυτή με δέκα παίκτες και την ώρα που το τριφύλλι έδειχνε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο ήρθε ο Ουσόρ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι και πέτυχε ένα δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Η Σλάβια θα μπορούσε μετά το 2-0 να βάλει και άλλα τέρματα αλλά πότε ο Μπρινιόλι, πότε ο Μάγκνουσον ήταν εκεί και έκοψαν τις επιθέσεις των Τσέχων. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε μόνο μια καλή στιγμή με τον Βαγιαννίδη αλλά το σουτ του νεαρού έφυγε από το κακό του πόδι με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να σκοράρει.

Με Γκάνεα αντί Χουάνκαρ η ενδεκάδα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε το ματς έχοντας στη διάθεση του τους τρεις από τους τέσσερις πράσινους που πέρασαν μια ίωση τις προηγούμενες μέρες και με μια έκπληξη καθώς ο Χουάνκαρ έμεινε στον πάγκο με τον Γκάνεα να παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα. Ο Μπρινιόλι ήταν κάτω από τα γκολποστ με τον Κώτσιρα να παίζει δεξιά, τους Σάρλια – Μάγκνουσον να είναι το δίδυμο των στόπερ και τον Γκάνεα όπως είπαμε στα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πέρεθ – Κουρμπέλης με τον Τσέριν να παίζει μπροστά τους και τους Αϊτόρ – Παλάσιος να ξεκινάνε στα δύο άκρα ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ιωαννίδης.

Από την άλλη και η Σλάβια ξεκίνησε με αλλαγές σε σχέση με αυτό που περίμεναν άπαντες. Με τον Ολαγίνκα να παίζει βασικός και τον Σορ να μένει στον πάγκο για τους γηπεδούχους. Η Σλάβια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε την κυκλοφορία της μπάλας και την κατοχή με τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν επιβάλει στο παιχνίδι τους οι Τσέχοι, οι οποίοι μάλιστα απείλησαν πρώτοι με κεφαλιά του Τραορέ που έφυγε έξω.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει την απόδοση του μετά το πρώτο δεκάλεπτο, περιόρισε τα λάθη του, ανέβασε την πίεση του, έκλεψε μπάλες και εν γένει μπήκε και αυτός στο παιχνίδι. Ο Παλάσιος μάλιστα ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή για το τριφύλλι και το πρώτο σουτ στο ματς όταν στο 28′ έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ με τον Μάντους να απομακρύνει τη μπάλα.

Γήπεδο: “Fortuna Arena”

Γκολ: 45+2′ Στρανζ, 56′ Ουσόρ

Κίτρινες: 35′ Ντούντερα/31′ Παλάσιος, 41′ Πέρεθ, 45+2 Αϊτόρ

Κόκκινες: 56′ Σάντος/40′ Παλάσιος (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Ρούντι Μπουκέτ (Γαλλία)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Μάντους, Ντούντερα (46′ Ούσορ), Ούσου, Σάντος, Ντόρλεϊ, Τιεχί (46′ Εβέρτον), Χόλες, Σραντς (72′ Μάζοπουστ), Τραορέ, Ολαγίνκα, Λινγκρ (57′ Σεβτσίκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (86′ Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Γκάνεα, Κουρμπέλης (72′ Καμπετσής), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (46′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (46′ Σπόραρ).

Πηγή:sport24