Σκωτία – Ουκρανία 1 – 3: «Παίξαμε για αυτούς που παλεύουν στα χαρακώματα»

Η Ουκρανία επιβλήθηκε με 3-1 της Σκωτίας και θα παίξει με την Ουαλία για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές της Ουκρανίας δεν είχαν επίσημο ματς μέσα στο 2022 αφού το πρωτάθλημα ακυρώθηκε. Παρόλα αυτά φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο ματς της Γλασκόβης και απέχουν 90 λεπτά από την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Ουκρανία στο 8ο λεπτό. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Τσιγκάνκοφ σούταρε μέσα από την περιοχή και  ο Γκόρντον έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 16’ οι Ουκρανοί έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιαρμολένκο σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας των Σκωτσέζων απέκρουσε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη ευκαιρία με τον Γιάρεμτσουκ και στο 23’ ήταν σειρά των Σκωτσέζων να απειλήσουν με τον Ρόμπερτσον.

Στο 33΄η Ουκρανία άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραία μακρινή πάσα του Μαλινόφσκι ο Γιαρμολένκο έφυγε στην πλάτη του Ρόμπερτσον, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Γκόρντον και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 49’ η Ουκρανία διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Καραβάεφ έβγαλε τη σέντρα και ο Γιάρεμτσουκ με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Η Σκωτία είχε μία καλή στιγμή στο 56ο λεπτό. Ο Μπούστσαν προσπάθησε να απομακρύνει αλλά η μπάλα κατέληξε στον ΜακΓκρέγκορ που σούταρε άουτ. Οι Σκωτσέζοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 67’ αλλά ο ΜακΓκιν δεν κατάφερε να βρει στόχο σε κεφαλιά εξ’ επαφής.

Στο 79’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον ΜακΓκρέγκορ. Ο ποδοσφαιριστής της Σκωτίας σούταρε, η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα Μπούστσαν και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Σκωτσέζοι πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή για να βρουν γκολ. Στις καθυστερήσεις του ματς οι φιλοξενούμενοι μετά από ωραία αντεπίθεση σημείωσαν το τρίτο τους γκολ με τον Ντόβμπικ.

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Ουκρανός ομοσπονδιακός τεχνικός Ολεξάντρ Πετράκοφ, μετά την μεγάλη νίκη της Ουκρανίας μέσα στην Σκωτία με 3-1

«Δεν έχω κανένα συναίσθημα, όλα μου τα συναισθήματα έμειναν στο γήπεδο. Αυτή η νίκη δεν ήταν για εμένα ή για τα μέλη της ομάδας, ήταν για την χώρα μας, οπότε ήταν μια τεράστια νίκη, ήταν μια πολύ ωραία συλλογική προσπάθεια», σχολίασε χαρακτηριστικά ο Ουκρανός ομοσπονδιακός τεχνικός και πρόσθεσε:

«Εδωσαν τα πάντα για τον κόσμο που παίζουν, τους Ουκρανούς, για τον κόσμο που τους παρακολουθεί στο σπίτι. Οι ένοπλες δυνάμεις, στα χαρακώματα ή στο νοσοκομείο, μας λένε ευχαριστώ αλλά λέμε και εμείς ευχαριστώ. Παίξαμε για αυτούς που πάλεψαν και παλεύουν στα χαρακώματα μέχρι την τελευταία σταγόνα του αίματος τους. Παίξαμε για τους Ουκρανούς που υποφέρουν καθημερινά. Κάναμε ένα πολύ μικρό βήμα προς τον στόχο μας. Υπάρχει ακόμη η Ουαλία στον δρόμο μας. Θα κάνουμε τα πάντα για να προκριθούμε. Η ομάδα μου κι εγώ, είμαστε υπερήφανοι που είμαστε Ουκρανοί».