Σκέτη απελπισία η Εθνική – Έχασε στο ΟΑΚΑ κι από την Αρμενία

Ήττα-σοκ στο ΟΑΚΑ από την Αρμενία (3-2) υπέστη η «γαλανόλευκη» και, πλέον, η υπόθεση πρόκριση στα τελικά του EURO 2020 μοιάζει με θαύμα

Μόνο σε ένα θαύμα ελπίζει, πλέον, η Εθνική ομάδα για να προκριθεί στην τελική φάση του EURO 2020.
Μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα από την Ιταλία, την περασμένη εβδομάδα, η Ελλάδα «έψαχνε» τη νίκη-βάλσαμο με την Αρμενία, αντ΄ αυτού υπέστη ένα νέο σοκ και μετά το 2-3 στο ΟΑΚΑ η υπόθεση πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος δείχνει να χάνεται από πολύ νωρίς.

Συν τοις άλλοις, στον ίδιο όμιλο (10ο) η Ιταλία με ανατροπή επικράτησε με 2-1 της Βοσνίας κι έκανε το 4Χ4, ενώ και η Φινλανδία πέρασε νικηφόρα από το Λιχτενστάιν με 2-0.
Σε σχέση με τον αγώνα με τους Ιταλούς, ο Άγγελος Αναστασιάδης ξεκίνησε τον αγώνα με πέντε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα. Αλλαγμένο ήταν και το σύστημα (4-2-3-1), αλλά η «τρικυμία» του περασμένου Σαββάτου είχε αφήσει «ζαλισμένους» τους διεθνείς.
Η Αρμενία απείλησε δύο φορές στα πρώτα τρία λεπτά, εκ των οποίων το συρτό σουτ του Μπαρσεγιάν στο 2΄ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου. Παρεμπιπτόντως, ο Μπάρκας ήταν ο μοναδικός διασωθείς από το αγωνιστικό ναυάγιο απέναντι στην Ιταλία αλλά είδε το ματς από τον πάγκο, ενώ στον φιλικό με την Τουρκία είχε παίξει ο Πασχαλάκης!
Κάποια ελπίδα φάνηκε να δίνει η ευκαιρία του Φορτούνη στο 6΄, που με ωραίο τεχνικό σουτ ανάγκασε τον Αϊραπετιάν σε σπουδαία απόκρουση (κόρνερ), αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα οι ελπίδες διαψεύστηκαν! Οι Αρμένιοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σιόβας δεν πρόφτασε τον Καραπετιάν, ο Βλαχοδήμος έκανε αργά την έξοδο και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων τον πέρασε και από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας ταυτόχρονα το πρώτο γκολ της Αρμενίας απέναντι στην Ελλάδα, σε επίσημο αγώνα!
Στο 17ο λεπτό ο Μαυρίας αποχώρησε τραυματίας, ο τρίτος κατά σειρά καθώς είχαν προηγηθεί στις προπονήσεις που προηγήθηκαν Δώνης και Σταφυλίδης, η ελληνική ομάδα εξακολουθούσε να υστερεί σε ταχύτητα, φρεσκάδα κι ενέργεια και στο 33΄ δέχθηκε το 0-2 από τον πρώην επιθετικό Ολυμπιακού και Κέρκυρας, τον Γκεβόρκ Γκαζαριάν: ο Φορτούνης έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, οι Αρμένιοι με δύο πάσες έβγαλαν τον επιθετικό τους στην περιοχή, εκείνος «άδειασε» τον Παπασταθόπουλο και νίκησε τον Βλαχοδήμο, αποδεικνύοντας για πολλοστή φορά τα πολύ μεγάλα κενά σε αμυντική αλλά και ανασταλτική λειτουργία.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ξεκίνησε ασκώντας μεγάλη πίεση, αφού όμως είχε ήδη σπαταλήσει 45 λεπτά. Η διαφορά φάνηκε αμέσως, καθώς το γρήγορο γκολ ήρθε στο 54΄ από σουτ του Ζέκα, αλλά η δημιουργία ανήκε στον Φορτούνη, που έκανε έξοχη προσπάθεια από δεξιά και «σέρβιρε» στον συμπαίκτη του, ο οποίος σούταρε από τον άξονα και το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Αφού πέρασε χωρίς άλλη απώλεια τη 15λεπτη πίεση που δέχθηκε, η Αρμενία «καθάρισε» τον αγώνα σε άλλη μια αντεπίθεση: στο 74΄ ο Μχιταριάν πλάσαρε στο δεξί δοκάρι, στο ριμπάουντ υπήρξε αδράνεια και ο Μπαρσεγιάν σκόραρε για το 1-3, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με ένα έξοχο σόλο ο Φορτούνης στο 87΄.