Σκακιστική Ακαδημία ΝΟΚ: Πολύ καλή παρουσία στο Ναύπλιο με τρία μετάλλια!

Ευχαριστημένοι επέστρεψαν οι αθλητές της Σκακιστικής Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας από το Ναύπλιο όπου αγωνίστηκαν στα Ατομικά Νεανικά της ΕΣΣΠΕΠ 2024.

Ο Όμιλος εκπροσωπήθηκε από 7 σκακιστές οι οποίοι είχαν στους αγώνες τους πολύ καλή απόδοση.

Αναλυτικά ανά κατηγορία τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

• στην κατηγορία έως 10 ετών ο Παπανικολόπουλος Δημήτρης κατέλαβε την 3η θέση και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο, και ο Κορομηλάς Θάνος κατέλαβε την 4η θέση στην γενική κατάταξη.

• στην κατηγορία έως 12 ετών ο Κωνσταντίνος Κελέσης κατέλαβε την 2η θέση και κέρδισε το αργυρό μετάλλιο. Στην ίδια κατηγορία οι αθλητές Θανάσης Κάππος και Μάριος Μακρής κατέλαβαν τις 5η και 7η θέση αντίστοιχα στην γενική κατάταξη.

• στην κατηγορία έως 14 ετών ο Νικόλας Κυριακόπουλος ισοβάθμησε στην 3η θέση και με τα κριτήρια στην γενική κατάταξη 4ος.

• στην κατηγορία έως 16 ετών η Χριστίνα Κουντούρη κατέλαβε την 2η θέση και κέρδισε το αργυρό μετάλλιο.

Τους αθλητές συνόδεψε ο βοηθός του προπονητή του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας – σκακιστής Μανώλης Μουτζούρης και γονείς των αθλητών. Η διοργάνωση ήταν εξαιρετική και οι διοργανωτές φιλόξενοι και ευγενικοί προς όλους τους συμμετέχοντες και τους συνοδούς τους.

Συμμετείχαν 80 παιδιά έως 16 ετών.

“Πολλά συγχαρητήρια προς τους αθλητές της Σκακιστικής Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας και πολλά ευχαριστώ προς τους συνοδούς των αθλητών εξέφρασε η Έφορος του Τμήματος κα. Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα.

Η αγωνιστικότητα των αθλητών καθώς και τα αποτελέσματα των αγώνων τους οδηγούν στην ευχάριστη διαπίστωση της ανοδικής πορείας τους.

Η έφορος εύχεται καλή συνέχεια στους αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας με πολλές επιτυχίες και ευχαριστεί όλους τους υποστηρικτές τους τμήματος και ιδιαίτερα τον Χρυσό Χορηγό κ. Στάθη Καρέλια.”, καταλήγει η ανακοίνωση του ΝΟΚ.