Σκάκι: Οι νικητές στα τουρνουά του ΝΟ Καλαμάτας

Την Κυριακή 5/3 πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία δύο τουρνουά σκακιού στις εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας.

Το πρωί στις 10:30 – 13:00 διεξήχθη το 14ο τουρνουά ράπιντ αρχαρίων «Τριλογία» και το απόγευμα στις 17:30 – 21:00 το 17ο τουρνουά ράπιντ «ελαιόλαδο ΗΛΙΑΔΗ».

Στο τουρνουά «Τριλογία» έλαβαν μέρος 22 παιδιά από τα τμήματα αρχαρίων του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας (δυστυχώς οι ιώσεις έβαλαν απαγορευτικό σε 10 ακόμα παιδιά που ήθελαν να συμμετάσχουν).

Αναδείχθηκε 1ος νικητής με 5 βαθμούς στους 5 γύρους ο Κασιδάκης Γιώργος. Ισοβάθμησαν με 4 βαθμούς στους 5 γύρους και με βάση τα κριτήρια κέρδισαν το αργυρό μετάλλιο ο Χατζής Άγγελος και το χάλκινο μετάλλιο ο Αλεξέας Παναγιώτης.

Την 4η θέση κατέλαβε ο Γεωργόπουλος Γιώργος με έπαθλο ένα σκακιστικό βιβλίο. Επίσης βραβεύτηκαν με μετάλλια η Μπέγια Ευαγγελία και η Παπανικολοπούλου Αλεξάνδρα αφού στη κατηγορία των κοριτσιών ισοβάθμησαν στην 1η θέση. Μετάλλιο κέρδισε και ο μικρότερος συμμετέχων σκακιστής Τριανταφύλλου Κωνσταντίνος (προνήπιο).

Στο τουρνουά πήραν μέρος και οι παρακάτω αθλητές Μιχαλόπουλος Ορφέας, Βαβίτσας Ευθύμιος, Δηλές Γιώργος, Καψιμάλης Γιώργος, Περσόπουλος Άγγελος, Καψιμάλης Ηλίας, Τρυφωνόπουλος Άγγελος, Μπεκάκος Λάζαρος, Στασινόπουλος Παναγιώτης, Μαγγανάς Χρήστος, Εσφαχάνι Άγγελος, Μπούνας Άγγελος και Δαγαλάκης Κωνσταντίνος. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για την εξαιρετική αγωνιστικότητά τους και το ήθος τους.

Στο τουρνουά «Ελαιόλαδο ΗΛΙΑΔΗ» συμμετείχαν επίσης 22 αθλητές. Ένα αξιολογημένο τουρνουά με εξαιρετικές παρτίδες. Αναδείχθηκε νικητής ο Μουτζούρης Μανώλης με 5 βαθμούς σε 5 γύρους και τιμήθηκε με χρυσό μετάλλιο. Την 2η θέση κατέλαβε ο Πετρουλάκης Ηλίας με 4 βαθμούς σε 5 γύρους και κέρδισε το αργυρό μετάλλιο. Την 3η θέση κατέλαβε ο Καλογεράκος Σταμάτης επίσης με 4 βαθμούς σε 5 αγώνες κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στην θέση της 1ης γυναίκας είχαμε τριπλή ισοβαθμία με 3 βαθμούς σε 5 αγώνες. Ισοβάθμησαν οι αθλήτριες Κατερίνα Ονιπκο, Ανδιάνα Αθανασοπούλου και Χριστίνα Κουντούρη. Με βάση τα κριτήρια το χρυσό μετάλλιο δόθηκε στην Ανδριάνα Αθανασοπούλου.

Η έφορος του τμήματος και διευθύντρια των αγώνων ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους σκακιστές και τους διαιτητές των αγώνων. Ένα μεγάλο ευχαριστώ εκφράζει και προς τους επιχειρηματίες για την ευγενική χορηγία τους.

Ένα ακόμα τουρνουά θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12/3 στις 17:30 στο εντευκτήριο του σκακιστικού τμήματος, το 18ο τουρνουά ραπιντ εστιατόριο «ΑΚΤΗ ΝΟΚ». Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα 5 γύρων και χρόνο σκέψης 15’ και 3’’ για κάθε κίνηση και με διεθνή αξιολόγηση. Διαιτητές Τσεκούρας Θοδωρής και Ρομπάκη Μαρία. Διευθύντρια αγώνων Χατζηπαναγιώτου – Τσιάλα Τούλα. Μπορούν να λάβουν μέρος αθλητές που έχουν ανανεωμένο δελτίο.

Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με όσα ορίζονται στο ισχύον αγωνιστικό υγειονομικό πρωτόκολλο της Γ.Γ.Α.

Κάθε πληροφορία και αιτήσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα 6972701590 κ. Τσεκούρα Θοδωρή και 6945499716 κα. Χατζηπαναγιώτου-Τσιάλα Τούλα και στην ιστοσελίδα www.nokchess.gr.

Μετά τη λήξη και του 5ου γύρου θα πραγματοποιηθούν οι βραβεύσεις.