«Σεφτέ» στις νίκες o Ιωνικός, 3-0 την Ηλιούπολη

Την πρώτη νίκη της σεζόν πανηγύρισε ο Ιωνικός καθώς έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ηλιούπολης (0-3) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Superleague 2 για τον Νότιο όμιλο.

Η Ηλιούπολη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε από τα πρώτα λεπτά τους Νικαιώτες προκειμένου να μπει μπροστά στο σκορ. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 14ο λεπτό όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπαρμπάρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση.

Ο Κότνικ αντιλήφθηκε που θα σουτάρει ο αντίπαλος του με αποτέλεσμα να αποκρούσει το πέναλτι και να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Αυτή η εξέλιξη... αφύπνισε τους Νικαιώτες και στο 21' έφτασαν εκείνοι στο γκολ όταν ο Οικονομίδης βρήκε τον χώρο, έκανε το σουτ και νίκησε τον Περιστερίδη για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το... γκάζι και βρήκαν και δεύτερο τέρμα, όταν στο 39ο λεπτό, ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ από καλό σημείο. Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο πορτιέρε και έκανε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, κράτησαν το υπέρ τους σκορ κόντρα στην Ηλιούπολη και μάλιστα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ λίγο μετά την συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Ο Ντάουντα βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μπροστά από την εστία, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ηλιούπολης για το τελικό 0-3 το οποίο έδωσε στους Νικαιώτες το πρώτο τρίποντο στη φετινή σεζόν.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Τσαφταρίδης, Ντέτλερ, Γκοτσούλιας, Βασιλούδης, Ράμος, Παντελίδης, Μπαρμπάρο, Μπαστακός.

Ιωνικός: Κότνικ, Γκοράνοφ, Τζανακάκης, Μίκο, Ζάχαβι, Κονσόλα, Γκίνι, Ντε Βινσέντι, Οικονομίδης, Γιακουμάκης, Ντα Σίλβα.